REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bill Gates chce zniknąć z listy najbogatszych ludzi świata. Miliardy popłyną do jego fundacji

Etatowy bywalec listy najbogatszych ludzi świata zamierza z niej zniknąć. Współzałożyciel i wciąż udziałowiec Microsoftu ogłosił, że przeznaczy 20 mld dol. na statutowe cele Bill & Melinda Gates Foundation. Choć mowa jest o równowartości niemal 100 mld zł, spadek Gatesa w rankingu nie będzie tak dramatyczny, jak wynika z jego zapowiedzi. To ma być jednak tylko początek pozbywania się majątku przez Gatesa. Fot. Greg Rubenstein/Flickr (CC BY 2.0)

14.07.2022
14:17
Bill Gates pozbywa się majątku. Już nie chce być na liście miliarderów
REKLAMA

Planuję przekazać fundacji niemal cały mój majątek. Zjadę w dół, a ostatecznie całkiem zniknę z list najbogatszych ludzi na świecie

– zadeklarował Bill Gates na Twitterze.
REKLAMA

Gates, którego majątek jest wyceniany przez Bloomberga na 113 mld dol., stwierdził, że ma obowiązek zwrócić swoje zasoby społeczeństwu w sposób, który ma największy wpływ na zmniejszenie cierpienia i poprawę życia. Były biznesmen a dziś filantrop liczy na to, że w jego ślady pójdą także inne osoby o wielkim bogactwie i przywilejach.

W obszernym wpisie na blogu GatesNotes zadeklarował, że jeszcze w lipcu przeznaczy 20 mld dol. fundacji, którą w 2000 roku założył ze swoją ówczesną żoną Melindą. Przez przeszło dwie dekady swojej działalności dobroczynnej fundacja zwiększyła roczne wydatki z miliarda do sześciu miliardów dolarów, ale Gates uważa, że to wciąż o wiele za mało. Do 2026 roku jej wydatki mają doszlusować do 9 mld dol. rocznie.

 class="wp-image-1862755"
REKLAMA

Bill Gates zwrócił uwagę, że choć fundacja w nazwie ma jego nazwisko, aż połowa jej środków pochodzi od innego słynnego miliardera – Warrena Buffetta. Jak skrupulatnie wyliczył, od 2006 roku Buffett przekazał fundacji 35,7 miliarda dolarów, a tylko w czerwcu przelał 3,1 mld dol. Jak zaznaczył, faktyczna wartość tych darów to około 45 miliardów dolarów, jeśli uwzględni się wzrost wartości akcji spółki Buffetta – Berkshire Hathaway.

Oczywiście przez Gatesa przemawia skromność, bo sam przeznaczył na fundację o wiele więcej. Nie dość, że jego dotychczasowe wpłaty to aż 39 mld dol., to jeszcze trzeba doliczyć do tego kapitał początkowy fundacji, który wynosił aż 22,9 mld dol. Lipcowy przelew powiększy łączną sumę jego wpłat na rzecz fundacji do nominalnych 82 mld dol. Realna suma jest oczywiście znacznie większa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA