REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Miliony Polaków borykają się z tym problemem, stąd długie kolejki w NFZ. Pomóc chce Terapiabezsennosci.pl

Terapiabezsennosci.pl to platforma online oparta o sprawdzoną metodę leczenia zaburzeń snu. Oferuje 6-tygodniowy program, który już teraz przeciętnie o połowę skraca czas zasypiania. Platforma została sklasyfikowana jako wyrób medyczny, a jej twórcom udało się zebrać 1,2 mln zł na rozwój.

25.06.2022
11:12
Miliony Polaków borykają się z tym problemem, stąd długie kolejki w NFZ. Pomóc  chce Terapiabezsennosci.pl
REKLAMA

Bezsenność jest dużym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Negatywnie wpływa również na zdrowie każdej osoby, doświadczającej problemów z zasypianiem.

REKLAMA

Przekłada się na większą liczbę wizyt lekarskich, hospitalizacji, zwolnień chorobowych oraz wypisywanych recept. Może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy zaburzenia psychiczne. W związku z bezsennością rosną również koszty dla ubezpieczycieli i dla pracodawców – pracownik z zaburzeniami snu jest częściej nieobecny w pracy, spada jego efektywność oraz zaangażowanie - mówi dr Małgorzata Fornal-Pawłowska.

Bezsenności można leczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. przyjmowanie leków nasennych na receptę.

To jedynie rozwiązanie doraźne. Leki nasenne pomagają pacjentowi uzyskać stan uśpienia, pozostając jednak bez wpływu na przyczynę zaburzeń. Mogą prowadzić do uzależnienia oraz różnego typu skutków ubocznych – dodaje specjalistka.

Bezsenności można jednak leczyć w inny sposób niż tylko farmakologicznie. Dr Fornal-Pawłowska - wspólnie z lekarzem psychiatrą drem Michałem Skalskim - stoi za stworzeniem platformy do terapii CBT-I (ang. cognitive-behavioral therapy for insomnia). To poznawczo-behawioralna terapia bezsenności, uznana przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem za najskuteczniejszą metodę leczenia bezsenności.

Terapia CBT-I pomaga w zrozumieniu skąd biorą się problemy ze snem, aby następnie przekazać wiedzę oraz narzędzia do samodzielnej pracy nad poprawą jego jakości.

Pierwsze sesje programu pokazują w jaki sposób poprzez zachowanie i odpowiednie nawyki wpływać na swój sen (część behawioralna). Kolejne sesje uczą radzenia sobie z niechcianymi myślami, napięciem czy wzbudzeniem w porze snu (część poznawcza) – czytamy w opisie terapii.

Niestety ta metoda w swojej klasycznej postaci jest nieadekwatna do możliwości systemu opieki zdrowotnej.

Pół roku – tyle wynosi czas oczekiwania na terapię grupową refundowaną przez NFZ

Tymczasem koszt terapii w gabinecie prywatnym, to średnio ok. tysiąca złotych.

W Polsce mamy zdecydowanie zbyt mało psychoterapeutów specjalizujących się w terapii bezsenności, podczas gdy według szacunków na zaburzenia snu cierpi u nas w kraju nawet 5 mln osób – podkreśla dr Małgorzata Fornal-Pawłowska.

Właśnie dlatego powstała platforma oferująca terapię w formie cyfrowej.

Terapiabezsennosci.pl – zdalne leczenie bezsenności

Program składa się z sześciu cotygodniowych sesji. W ich czasie uczestnicy oglądają materiały wideo, wypełniają testy i poznają techniki zmiany nawyków i myśli wpływających na powstawanie bezsenności. Pomiędzy sesjami mogą samodzielnie ćwiczyć poznane techniki. Prowadzą również dziennik snu do monitoringu i otrzymują cotygodniowe raporty o postępach.

U osób, które przeszły pełny cykl, czas zasypiania skraca się średnio aż o 44 proc., a nocne przebudzenia trwają aż o 45 proc. krócej

– tłumaczy dr Fornal-Pawłowska.

Uczestnicy mogli sobie pozwolić na stosowanie leków nasennych rzadsze o 70 proc. i cieszyć się o połowę krótszym czasem zasypiania.

Dostęp do programu na 2 miesiące kosztuje 139 zł. Za 298 zł otrzymujemy dłuższy dostęp do terapii i 3 konsultacje z terapeutą on-line. W końcowym rozrachunku cyfrowa terapia może jednak pozwolić na oszczędność czasu i pieniędzy – nie tylko w systemie ochrony zdrowia, ale również wśród pracowników. W Stanach Zjednoczonych takie rozwiązania są refundowane przez pracodawców, a w Wielkiej Brytanii przez NHS (odpowiednik polskiego NFZ). W Polsce terapia dostępna jest w ramach kilku programów benefitowych.

Ponad 1,2 mln PLN od LT Capital i Adamedu

Spółce Good  Sleeper udało się właśnie zamknąć pre-seedową rundę na dalszy rozwój – premierę aplikacji mobilnej i wersji anglojęzycznej. Krzysztof Kuwałek (partner w LT Capital), w Good  Sleeper widzi realizację trendu cyfrowych terapii, czyli przenoszenia sprawdzonych metod terapeutycznych do online’u. Ma to nie tylko zwiększyć ich dostępność, ale również rozwiązać problem małej liczby specjalistów, którzy mogliby się zająć potrzebującymi.

REKLAMA

Na naszych oczach tworzy się właśnie zupełnie nowa gałąź biznesu, konkurencyjnego, a czasem komplementarnego wobec tradycyjnego rynku farmaceutycznego. Już w 2019 r. światowy rynek Digital Therapeutics wyceniany był na 1.9 mld dol., a prognozowana wartość tego rynku w roku 2025 wynosi 5.67 mld dol. – komentuje Kuwałek.

Potrzebujących niestety zapewne nie zabraknie. Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AAMS) około 30 do 35 proc. populacji odczuwa przejściowe objawy bezsenności. Częstość występowania krótkotrwałej bezsenności (poniżej 3 miesięcy) wśród dorosłych wynosi od 15 proc. do 20 proc., a pełny kliniczny zespół przewlekłej bezsenności (co najmniej 3 miesiące) występuje u co dziesiątego z nas.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA