REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kolejny cios w Benefit Systems. Operator karty Multisport dostał wysoką karę od UOKiK-u

Benefit Systems poinformował, że został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za praktyki ograniczające konkurencję na rynku w latach 2012-2017. Spółka zamierza odwołać się od tej decyzji.

05.01.2021
10:12
Karty Multisport. Benefit Systems dostał wysoką karę od UOKiK-u za praktyki monopolistyczne
REKLAMA

Ostatnie miesiące to dla operatora kart Multisport prawdziwa droga przez mękę. Przez obostrzenia wprowadzone wraz z drugą falą zakażeń na koronawirusa program został zawieszony do 17 stycznia. W II kwartale 2020 r. Benefit Systems zamiast 40 mln zł zysku jak w ubiegłym roku zanotował 40 mln zł straty netto.

REKLAMA

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 200 mln zł i sięgnęły 161,39 mln. Spółka podała, że udało jej się utrzymać 30 proc. kart.

Kara od UOKiK-u

Początek nowego roku to kolejny cios dla tej spółki. Prezes UOKiK nałożył na nią karę w wysokości 26,9 mln zł za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym rynku świadczenia usług fitness.

Urząd wytknął operatorowi Multisportu udział w porozumieniu polegającym na podziale rynku w latach 2012-2017. Miał on stanowić naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Linia obrony Benefitu

Benefit Systems broni się, pisząc, że podmioty, których działalność w latach 2012-2017 badał UOKiK, były związane z nim kapitałowo, ekonomicznie lub osobowo w stopniu uprawniającym spółkę do uczestniczenia w podejmowanych przez nie decyzjach.

„Nasze zaangażowanie w ich działalność było elementem tworzenia grupy kapitałowej, czego dowodzi fakt, że większość podmiotów objętych postępowaniem UOKiK jest obecnie integralną częścią lub własnością Benefit Systems”

- czytamy w komunikacie

Prawie pół miliona aktywnych kart

Spółka Benefit Systems podała we wtorek, że na koniec grudnia miała 475,4 tys. aktywnych kart Multisport na polskim rynku. Liczba kart na rynkach zagranicznych przedstawia się następująco:

  • Czechy: 134,8 tys. szt.
  • Bułgaria: 86,9 tys. szt.
  • Słowacja: 18,4 tys. szt.
  • Chorwacja: 13,7 tys. szt.

W związku z obecnymi obostrzeniami covidowymi program został zawieszony na wszystkich rynkach od listopada lub grudnia. W tym czasie nie są pobierane opłaty od klientów.

REKLAMA

Benefit Systems od kwietnia 2011 roku jest notowany na parkiecie głównym GPW. Spółka w 2019 roku zanotowała przychody 1,53 mld zł. Dane za 2020 r. jeszcze nie są dostępne.

https://bizblog.spidersweb.pl/multisport-benefit-systems-finanse/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA