REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Czy Korwin był konsultantem BBC? Stacja uczyła dzieci o „pozytywnych skutkach globalnego ocieplenia"

Kompromitacja to mało powiedziane. Platforma BBC, który miała edukować brytyjskie dzieci online, wymieniała na swojej stronie korzyści płynące ze wzrostu średnich globalnych temperatur. Uczniowie mogli się dowiedzieć na przykład, że będziemy mogli częściej wychodzić na dwór. A świeże powietrze to przecież samo zdrowie.

05.07.2021
18:21
Kompromitacja BBC. Stacja uczyła dzieci o „pozytywnych skutkach globalnego ocieplenia"
REKLAMA

Większa liczba miejsc do wypoczynku, łatwiejszy dostęp do ropy na Alasce i Syberii, nowe szlaki handlowe, które otworzą topniejące lodowce. Do kompletu brytyjskie dzieci dostały jeszcze "zdrowszy styl życia na świeżym powietrzu". A, i jeszcze niektóre roślinki będą szybciej rosnąć. Dla każdego coś miłego. A wszystko to dzięki zmianom klimatu i rosnącej średniej globalnej temperaturze.

REKLAMA

BBC uczy i bawi (ale to śmiech przez łzy)

Powyższe argumenty nie pochodzą z jakiejś biblii dla szurów, filmu na YouTube z żółtymi napisami czy vloga Janusza Korwin-Mikkego. Choć poseł Konfederacji z pewnością by się pod nimi podpisał. Nie zostały też napisane na potrzeby publikacji dla MEN. Do niedawna można je było natomiast znaleźć na platformie BBC Bitesize,

Słowem wyjaśnienia: BBC Bitesize to serwis zbudowany przez BBC. Najbardziej poważany publiczny nadawca w Europie chciał za jego pośrednictwem pomagać w nauce dzieciom w wieku od 3 do 11 lat oraz nieco starszej młodzieży.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Brytyjczycy nie szli w zaparte. Po fali krytyki, jaka wylała się na nich ze strony akademików, dziennikarza The Guardian George'a Monbiota oraz zwykłych internautów, BBC usunęło wyliczankę zalet zmian klimatu.

Stacja opublikowała też na swojej stronie internetowej samokrytyczny materiał i przypomniała, że już w 2018 r. jej dziennikarze dostali pouczeni, że przedstawianie w tym przypadku stanowiska dwóch stron nie sprawia, że debata jest bardziej wyważona.

Globalne ocieplenie jest faktem

Trudno się z tym nie zgodzić. Sam fakt zachodzenia zmian na Ziemi jest negowany przez nielicznych, a 97 proc. klimatologów zgadza się co do tego, że globalne ocieplenie jest winą człowieka.

Podobnego zdania są też członkowie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPPC). Choć słowo "zdanie" może być tu nieco mylące, bo naukowcy z IPCC analizują po prostu publikacje naukowe z całego globu. Organ działający przy ONZ pokaże światu w przyszłym roku raport, który ocenia skutki zmian klimatycznych na życie na Ziemi.

Agencja AFP dotarła do jego szczegółów. IPCC pisze, że ludzkość może nie przetrwać nadciągających zmian. W ciągu najbliższych 30 lat musimy być przygotowani na załamanie ekosystemu, gwałtowny wzrost poziomu mórz i fale upałów nadchodzące jedna po drugiej.

Niestety od czasu do czasu w debacie publicznej pojawiają się argumenty podkreślające rzekome korzyści ze wzrostu temperatur. Czeski oddział Delloitte twierdził nawet, że globalne ocieplenie zrobi dobrze PKB, bo gospodarka będzie rozwijać się wprost proporcjonalnie do rosnącej w Pradze temperatury.

Tak jak w przypadku BBC, tak i tutaj po reakcji mediów i internautów raport został szybko zdjęty z internetu. I bardzo dobrze, bo wolność słowa w nauce nie oznacza dowolności publikowania wyssanych z palca bzdur.

Wnioski z publikacji Delloitte zostały zmiażdżone przez środowisko naukowe. Dr Milan Ščasný z Uniwersytetu Karola w Pradze zauważył, że raport opiera się na prostej analizie zależności między średnimi rocznymi temperaturami i średnimi opadami z jednej strony a PKB. Stosowane w badaniu uogólnienia uznał za bezpodstawne.

REKLAMA

Na PKB nie wpływa tylko temperatura i opady

– wytknął.

W kwestii globalnego ocieplenia świat nauki powinien jasno komunikować zagrożenia i nie bać się zdecydowanej krytyki w przypadkach, w których opinia publiczna dostaje tezy wyrwane z kontekstu. Zmiany klimatu postępują, a katastrofa wydaje się trudna do uniknięcia. Wciąż lepiej robić jednak coś, nic nie robić nic.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA