REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bloomberg wywołał euforię, ale Chińczycy sprowadzili wszystkich na ziemię. Nie będzie największego IPO w historii

Chińscy nadzór finansowy rozpoczął rozmowy o możliwym wznowieniu pierwszej oferty publicznej Ant Group, doniósł Bloomberg. To jeden z najbardziej wyraźnych sygnałów, że władze Chin wycofują się z represji wobec branży technologicznej, która rozpoczęła się po niepowodzeniu największego na świecie IPO prawie dwa lata temu – napisali Amerykanie.

09.06.2022
15:45
Bloomberg wywołał euforię, ale Chińczycy szybko sprowadzili wszystkich na ziemię
REKLAMA

Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych powołała zespół do ponownej oceny planów finansowych Ant Group dotyczących sprzedaży akcji. 

REKLAMA

Regulatorzy są również bliscy przyznania długo oczekiwanej licencji Ant Group, co utorowałoby drogę do IPO i osadzałoby firmę w systemie finansowym jako bank - informacje takie podał Bloomberg.

Jednak nastroje szybko ostudził Reuters, który poinformował, że komisja poinformowała w oświadczeniu, że nie przeprowadziła żadnych ocen ani prac badawczych dotyczących IPO firmy Ant Group.

Ant Group zaplanował rekordowy IPO

W 2020 r. Ant Group zamierzał przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO), dążąc do pozyskania 37 mld dolarów poprzez wejście na giełdę. Byłaby to jak dotąd największa taka oferta ze strony jakiejkolwiek firmy. Dotychczasowy rekord w wysokości 29,4 mld dolarów należy do Saudi Aramco i padł w 2019 r.

Debiut na giełdzie miał mieć miejsce w listopadzie 2020 r., ale Chiny nagle zawiesiły transakcję, dosłownie na kilka dni przed tym, zanim ruszył handel akcjami.

Reuters nazwał takie działania Chin wprost "wykolejeniem IPO" , które zapoczątkowało regulacyjne represje mające na celu zahamowanie wzrostu chińskiego sektora technologicznego.

Co doprowadziło do takiego posunięcia chińskich władz?

Na kilka dni przed debiutem giełdowym, w październiku 2020 r., założyciel firmy i jej większościowy udziałowiec, Jack Ma, wypowiedział się negatywnie na temat chińskich regulatorów i rządzącej Komunistycznej Partii Chin. 

Ma skrytykował organy regulacyjne za skupienie się na ograniczaniu ryzyka. Niedługo po wygłoszeniu komentarzy, Ma i inni starsi dyrektorzy Ant zostali wezwani na spotkanie z Chińską Komisją Regulacyjną ds. Papierów Wartościowych, Chińską Komisją Regulacyjną ds. Bankowości i Ubezpieczeń oraz Państwową Administracją ds. Wymiany Walutowej, a także z przedstawicielami banku centralnego, Ludowego Banku Chin. 

Zawieszenie IPO Ant Group było nieoczekiwane

Po spotkaniu, na dwa dni przed debiutem giełdowym, oferta Ant Group została zawieszona przez Giełdę Papierów Wartościowych w Szanghaju. Giełda poinformowała, że przedsiębiorstwo nie spełnia już wymogów IPO. 

The Wall Street Journal przypisał zawieszenie IPO osobistej woli Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, który wściekł się gdy usłyszał otwartą krytykę w komentarzach Ma.

Zawieszenie IPO było nieoczekiwane, zaskoczyło bankierów pracujących nad transakcją, szeroko rozumianą branżę finansową oraz konsumentów gotowych zainwestować w ofertę. 

Chociaż Ant Group zapewniał, że nie działa jako bank ani instytucja finansowa, chińskie banki stwierdziły, że Ant wyciąga od nich depozyty, podkopując w ten sposób system bankowy, co doprowadziło do wszczęcia kilku dochodzeń. Dochodzenie zostało też wszczęte w sprawie tego, czy Alipay i WeChat Pay, spółka zależna Tencent, nadużyły swojej pozycji, aby utrudnić rozwój konkurencji. 

Ant rozpoczął prace nad rozwiązaniem problemów organów regulacyjnych w styczniu 2021 r. 

Ant Group jest częścią Alibaba Group Jacka Ma

Jack Ma wycofał się z życia publicznego tuż po zawieszeniu IPO. Niektórzy spekulowali, że Ma całkowicie opuścił Chiny. Nie pojawił się publicznie między październikiem 2020 a styczniem 2021 r. W styczniu 2021 przemawiał podczas transmisji online na żywo. 

W filmie stwierdził, że zaangażował się w filantropię i poprawę jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich Chin.

REKLAMA

Ant Group jest częścią Alibaba Group. Ant Group to najwyżej wyceniana firma fintech na świecie i najcenniejszy jednorożec (startup) na świecie o wartości 150-200 mld dolarów. 

Grupa Ant oferuje usługi płatnicze i finansowe pod różnymi markami m.in. Alipay, największa na świecie platforma płatności mobilnych i internetowych oraz Yu'e Bao, największy na świecie fundusz rynku pieniężnego. Prowadzi również Sesame Credit, system oceny zdolności kredytowej, który ocenia również zachowania społeczne Według stanu na luty 2021 r. Ant Group miał 1,3 mld użytkowników na całym świecie. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA