REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Allegro idzie na całość. Szykuje IPO i z hukiem odcina się od Naspersa. A to pewnie nie koniec atrakcji

Płacąc za zakupy na Allegro, możemy skorzystać między innymi z PayU, płatności kartą, BLIK-a, Google Pay lub za pobraniem. 31 lipca pojawi się nowa opcja: Allegro Pay. W kontekście planów wejścia na giełdę to bardzo sprytne posunięcie. Ciekawe, co jeszcze szykuje gigant.

21.07.2020
18:49
Allegro idzie na całość. Szykuje IPO i z hukiem odcina się od Naspersa. A to pewnie nie koniec atrakcji
REKLAMA

To bardzo ciekawa informacja, bo oznacza pójście na wojnę z PayU. A to właśnie Allegro wypromowało ten rodzaj transakcji w Polsce, gdy jeszcze obie marki były własnością Naspersa. Tak, to w naszym kraju zaczęła się międzynarodowa kariera PayU… i serwisów pay-by-link jako takich.

REKLAMA
 class="wp-image-1205498"
Logo nowej bramki.

Naspers przejął Allegro.pl w 2008 r. W ciągu kolejnych ośmiu lat południowoafrykański właściciel stworzył w Polsce konglomerat, w skład którego oprócz serwisu e-commerce weszły m.in. serwis ogłoszeniowy OLX (wcześniej Tablica.pl) oraz płatności PayU. W 2016 r. sprzedał Allegro funduszom private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Dlatego przez tych kilka lat PayU miało wyłączność na obsługę płatności na Allegro i rosło w naszym kraju jak na drożdżach.

Allegro to nie Żabka ani Orlen

Jeśli największa platforma e-commerce postanowiła się uniezależnić się od dostawców innych usług finansowych, to może to oznaczać, że dni bramki należącej do Naspersa są w serwisie policzone. W przeciwnym wypadku inwestycję Allegro w FinAi, który zbudował technologię umożliwiającą integrację z systemami kredytowymi banków, należałoby uznać za wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Autorska metoda płatności Allegro może naszym zdaniem szybko i bezboleśnie wyprzeć PayU, następnie przenieść się do mniejszych platform e-commerce, a w przyszłości do nawet sklepów stacjonarnych.

Aby ominąć pośredników, własne płatności wdrożyły wcześniej Lidl w postaci Lidl Pay czy Żabka (Żappka Pay). Siła rażenia Allegro w zakresie płatności jest jednak ogromna i ani Lidl, Orlen czy inna Żabka nie będą w stanie dotrzymać jej kroku.

Zresztą – pisaliśmy już o tym – debiut Allegro na GPW, o czym mówi się od pewnego czasu, należałoby uznać za wejście na parkiet smoka albo innej Godzilli. Serwis z miejsca zakasowałby wszystkie spółki obecne na giełdzie w Warszawie, włącznie z Orlenem, największymi polskimi bankami, jak Pekao, PKO BP, a nawet rosnącym jak na drożdżach CD Projektem.

Brawo za timing, Allegro

Allegro Pay dzięki liczbie użytkowników, jaką posiada portal (>20 mln), może rozrosnąć się, stając się pośrednikiem w operacjach finansowych dla innych e-sklepów współpracujących z platformą, a z czasem także dla sklepów stacjonarnych. Tej ekspansji będą na pewno sprzyjać strategiczne dla Allegro umowy z MediaMarktem czy Carrefourem, dwiema dużymi i tradycyjnymi sieciami handlowymi.

REKLAMA

Pierwsze transakcje Allegro Pay zostaną przeprowadzone 31 lipca. Wtedy zapewne dowiemy się więcej na temat nowej metody płatności i jej możliwości.

Ostatnio ze względu na epidemię koronawirusa handel w internecie kwitnie, liczba otwieranych w sieci sklepów rośnie lawinowo. Trudno o lepszy moment na start nowej bramki. I debiut giełdzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA