REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Prawdziwa perełka za grosze i w dodatku eko? Tak się robi zakupy na Allegro Lokalnie

Allegro Lokalnie postanowiło wziąć pod lupę rynek resale i sprawdzić, co Polacy myślą o zakupach z drugiej ręki i czym można wyjaśnić ich rosnącą popularność w internecie. Okazuje się, że oprócz oczywistej motywacji, jaką jest niższa cena, znaczenie ma na przykład ekologia. Jakich produktów poszukujemy wśród rzeczy używanych najczęściej i dlaczego – o tym poniżej.

21.10.2022
10:00
Prawdziwa perełka za grosze i w dodatku eko? Tak się robi zakupy na Allegro Lokalnie
REKLAMA

Allegro Lokalnie zleciło firmie PMR przeprowadzenie i opracowanie badania Online Resale in Poland 2021. Wynika z niego, że wartość segmentu e-commerce w obiegu wtórnym sięga już 6 mld zł (dokładnie: 5,96 mld), a transakcje między osobami prywatnymi odpowiadają za 65,3 proc. internetowego rynku resale.

REKLAMA

Marek Skomorowski, Head of C2C/Classifieds w Allegro Lokalnie, zauważa, że Polacy ostatnio chętniej poszukują przedmiotów używanych w kategoriach dom i ogród oraz kolekcje i sztuka (wzrost transakcji odpowiednio o 75 proc. i 50 proc.). Dodatkowo ze względu na nadchodzący okres grzewczy wzrosło zainteresowanie opałem, przewodami grzejnymi, kolektorami czy bojlerami.

Cieszymy się, że za naszym pośrednictwem konsumenci mogą nie tylko upolować satysfakcjonującą cenowo okazję, oszczędzając w ten sposób pieniądze, ale też z korzyścią uwolnić się od niepotrzebnych rzeczy, dając im nowe życie w rękach nowego właściciela – mówi Skomorowski.

Panie wybierają modę, panowie elektronikę

Z badania Online Resale in Poland 2021 wynika, że w ostatnim czasie Polacy najczęściej poszukują produktów w kategoriach moda (58 proc.), elektronika (35 proc.) oraz dom i ogród (30 proc.).

W przypadku mody najczęściej wybieramy odzież damską – 68 proc., męską garderobę kupiło 34 proc. badanych. W elektronice największym wzięciem cieszą się laptopy (29 proc.), małe AGD (23 proc.) oraz słuchawki (23 proc.), a w kategorii dom i ogród – dekoracje i ozdoby (30 proc.), rośliny (27 proc.) i meble ogrodowe (23 proc.).

Allegro zauważa, że zakupy w określonych kategoriach są mocno uzależnione od płci. Panie najchętniej sięgają po artykuły w kategoriach moda, zdrowie i uroda oraz artykuły dla dzieci. Zakupów w tych kategoriach panie dokonują dwa razy częściej niż panowie, którzy z kolei najczęściej wybierają produkty z działów elektronika, artykuły motoryzacyjne oraz sportowe.

Ciekawe zmiany dokonywały się też pod wpływem pandemii, jak kilkukrotne znaczące skoki sprzedaży gier wideo w 2021 roku (obecnie wzrost o 20 proc.).

Moda na resale, bo taniej, ekologicznie i można trafić prawdziwe perełki

REKLAMA

Autorzy badania zauważają, że kupujemy rzeczy z drugiej ręki, przede wszystkim dlatego że są tańsze, ale zwracamy też uwagę na aspekt ekologiczny i nie chcemy generować dodatkowych śmieci. Nie bez znaczenia jest fakt, że na rynku resale dostępne są produkty unikalne i kolekcjonerskie perełki.

Mimo że motywacje użytkowników mogą być różne – kupowanie jakościowych rzeczy w niskiej cenie, szukanie unikatowych przedmiotów, chęć bycia eko – to należy się spodziewać, że jest to sektor, który będzie dynamicznie się rozwijał w kolejnych miesiącach – spodziewa się Allegro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA