REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Technologie

5G w Niemczech. Deutsche Telekom odpalił komercyjny dostęp do sieci w pięciu miastach

To już nie są testy, Niemcy właśnie wkroczyły w erę 5G. Sto dwadzieścia anten w Berlinie, Monachium, Kolonii, Bonn i Darmstadt rozpoczęło w czwartek propagację sygnału w najnowszej technologii. Start sieci — dla efektu marketingowego — nastąpił jednocześnie z inauguracją targów elektroniki konsumenckiej IFA w Berlinie.

05.09.2019
10:32
5G w Niemczech. Deutsche Telekom odpalił komercyjny dostęp do sieci w pięciu miastach
REKLAMA

Fot. Deutsche Telekom

REKLAMA

Do pionierskiej piątki jeszcze w tym roku mają dołączyć kolejna dwa miasta: Hamburg i Lipsk, a w tym czasie Deutsche Telekom chce uruchomić kolejnych 300 anten. Do końca 2020 roku w zasięgu 5G ma być 20 niemieckich miast.

Wprowadzamy 5G na ulice i będziemy orientować się na naszych klientów. Będziemy pojawiać się tam, gdzie popyt na przesył danych jest największy

— powiedział dyrektor technologiczny Deutsche Telekom Walter Goldenits.

Operator zapewnia, że prędkość przesyłu danych w jego sieci 5G to co najmniej 1 gigabajt na sekundę. To oznacza możliwość ściągnięcia pełnometrażowego filmu na obsługujący tę technologię smartfon w zaledwie kilka sekund.

Deutsche Telekom działający na rynku telefonii komórkowej pod marką T-Mobile zapłacił 2,2 mld euro na niedawnej aukcji częstotliwości, uzyskując dostęp do pasma 3,6 GHz. To właśnie na tej częstotliwości jest obecnie nadawany sygnał 5G.

40 euro miesięcznie i masz 5G

T-Mobile nie będzie samodzielnie czerpał z popytu na usługi 5G. Jego największy rywal na niemieckim — Vodafone także w szybkim tempie rozwija własną sieć i do tego obiecuje korzystniejsze ceny.

Za podstawowy dostęp do sieci 5G T-Mobile żąda w Niemczech 39,95 euro miesięcznie. Tyle kosztuje abonament pod nazwą MagentaMobil S. Za najdroższy, MagentaMobil XL operator życzy sobie 84,95 euro miesięcznie.

Spółka przypomina, że z dobrodziejstw 5G można korzystać, posiadając odpowiednie urządzenie. Obecnie w niemieckim T-Mobile dostępne są Samsungi Galaxy S10 5G i Galaxy Note 10+ 5G, Huawei Mate 20 X 5G oraz urządzenie dostępowe HTC 5G Hub.

Dostawcą technologii 5G dla Deutsche Telekom jest szwedzki Ericsson.

Premier Morawiecki ma plan

REKLAMA

Mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G — powiedział w czwartek w Krynicy premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Chcemy budować sieć 5G ze sprawdzonymi partnerami, nie przesądzamy, kto nim będzie, ale pokazujemy, że aspekt bezpieczeństwa jest bardzo ważny — dodał.

Podczas niedawnej wizyty Mike'a Pence'a, wiceprezydenta USA w Polsce, premier Mateusz Morawiecki podpisał deklarację dotyczącą bezpieczeństwa sieci 5G. W praktyce dokument ten blokuje możliwość współpracy między państwami europejskimi a chińskim Huaweiem, któremu Waszyngton zarzuca szpiegostwo na rzecz rządu w Pekinie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA