REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Katastrofa „Cyberpunka 2077” nie zaszkodziła CD Projektowi. W roku pandemii spółka zarobiła krocie

Aż 1,1 mld zł zysku netto mógł w 2020 roku zanotować CD Projekt, największy polski producent gier. Spółka jeszcze nie ujawniła swoich wyników finansowych, ale własną prognozę przedstawili analitycy mBanku. Wszystko wskazuje na to, że gigantyczna wpadka CD Projektu z „Cyberpunkiem 2077” nie przeszkodziła mu w zwiększeniu o miliard złotych zysku osiągniętego w poprzednich latach.

05.03.2021
11:48
Potężny zysk CD Projektu. Wpadka z „Cyberpunkiem” nie zaszkodziła polskiej spółce
REKLAMA

„Pomimo nieudanej premiery »Cyberpunk 2077« wyniki CD Projekt w 4Q’20 będą rekordowe. Zakładamy łączną sprzedaż spółki na poziomie 1 650 mln zł w 4Q’20, na co w większości wpływa sprzedaż 14,5 mln sztuk »Cyberpunk 2077«” – napisali analitycy mBanku.

REKLAMA

„Uwzględniając naszą całoroczną prognozę, CD Projekt powinien wypracować 1 096 mln zł zysku netto” – czytamy w raporcie. Spółka zaprezentuje swoje wyniki dopiero 19 kwietnia.

14,5 mln sprzedanych cyberpunków

Przypomnijmy, że w 2019 roku polska spółka zanotowała 175 mln zł zysku netto, a rok wcześniej było to 109 mln zł. Analitycy mBanku szacują, że zysk netto CD Projektu tylko w czwartym kwartale 2020 roku wyniósł aż 932 mln zł.

Tak doskonałe wyniki to efekt rekordowego poziomu sprzedaży dzięki wprowadzeniu na światowy rynek długo wyczekiwanej gry. 1,65 mld zł wpływów CDP osiągnął głównie dzięki sprzedaniu 14,5 mln szt. „Cyberpunka 2077”.

Analitycy banku szacują, że kosztów produkcji wyniosły 256 mln zł, czyli pochłonęły dużo mniej niż wydatki reklamowe spółki. W raporcie napisano, że łączne wydatki CD Projektu na marketing zamknęły się w kwocie 400 mln zł. Spółka miała odłożyć na premie 181 mln zł.

Zysk może być nawet większy

Szacunki analityków mBanku można nawet uznać za dość konserwatywne, bo rynkowy konsensus zakłada, że spółka osiągnęła w zeszłym roku aż 1,35 mld zł. Po spadku kursu spółki zmieniły się rekomendacje analityków giełdowych – zniknęła część wskazań „sprzedaj” na rzecz „trzymaj”, a nawet pojawiły się rekomendacje „kupuj”. Obecnie panuje niemal idealny rozkład rekomendacji na te trzy opcje. A mBank? Analityk Piotr Bogusz podniósł rekomendację ze „sprzedaj” do „trzymaj”, z ceną docelową 232 zł.

 class="wp-image-1374505"

Rewelacyjne wyniki CD Projektu mogą wydawać się zaskakujące w świetle bardzo głośnej wpadki, jaką firma zaliczyła po rynkowym debiucie „Cyberpunka 2077”. Gra okazała się – delikatnie mówiąc – niedopracowana, co ściągnęło na producenta potężną falę krytyki, wycofanie ze sprzedaży na PlayStation Store, masowe zwroty oraz tąpnięcie kursu akcji spółki na GPW.

REKLAMA

Jeśli jesteśmy już przy notowaniach giełdowych spółki, CD Projekt nie ma ostatnio najlepszej passy. Po odbiciu pod koniec stycznia kurs akcji spółki w ostatnich wciąż spada i już osiągnął niższy pułap niż w najgorszym momencie po zamieszaniu z „Cyberpunkiem”. W piątek w południe akcje CD Projektu zniżkowały o około 1,5 proc. i były wyceniane na 231 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA