REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Zmiany w regulaminie Allegro. Nie kupisz już kodów dostępu do serwisów z grami i muzyką online

Podwyżki prowizji za sprzedaż w niektórych kategoriach, uaktualniona lista zakazanych i towarów czy automatyczne odpowiedzi na pytania kupujących. Największy serwis e-commerce w Polsce w styczniu zmienia wiele zapisów regulaminu, które głównie dotyczą sprzedających, ale kupujący także odczują pewne zmiany.

16.12.2020
15:19
Regulamin Allegro. Od stycznia nie kupisz kodów dostępu do serwisów z grami i muzyką online
REKLAMA

Od 4 stycznia na Allegro zakazana będzie sprzedaż wszystkich form dostępu do kont z odpłatnymi grami komputerowymi, konsolowymi i mobilnymi, na przykład Steam, Epic Games Store, GOG, uPlay, Origin, PlayStation Network czy Xbox Live. Zakaz obejmie też dostęp do muzycznych platform streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal.

REKLAMA

Nie będzie już można też kupić na Allegro niektórych wyrobów medycznych, takich jak artykuły diagnostyczne, które nie są przeznaczone do samokontroli.

Dla równowagi, do sprzedaży na Allegro zostaną – po spełnieniu określonych warunków – dopuszczone usługi, które wcześniej nie były dostępne w serwisie. Chodzi o kursy online, ale tutaj procedura wystawienia oferty będzie specyficzna – najpierw trzeba będzie zawrzeć z Allegro odrębną umowę.

Podwyżki opłat

Bardzo istotna zmiana z punktu widzenia sprzedających to podwyżka prowizji w wielu kategoriach, którą Allegro dla niepoznaki określa jako „zmianę opłat”.

W przypadku prowizji procentowych podwyżka w zależności od kategorii produktu wyniesie zwykle od 0,5 do 2 pkt proc. Podwyżki pojawią się też w przypadku prowizji kwotowo-procentowych oraz podniesione (zwykle o 10 zł) zostaną maksymalne kwoty prowizji.

Nowy cennik od 20 stycznia pojawi się w następujących kategoriach: Elektronika, Moda, Dom i ogród, Supermarket, Dziecko, Uroda, Zdrowie, Kultura i rozrywka, Sport i turystyka, Motoryzacja, Kolekcje i sztuka, Firma i usługi.

Dużym ułatwieniem dla sprzedających ma być automatyzacja odpowiedzi na pytania kupujących. Odpowiedzią na proste zapytania, na przykład o status przesyłki zajmie się bot Allegro.

„Wiemy, że jako sprzedający otrzymujesz wiele powtarzalnych pytań od swoich klientów. Na część z nich znamy odpowiedź i możemy jej udzielić, korzystając z naszych danych na temat przebiegu transakcji i płatności oraz opisu Twojej oferty” – tłumaczy Allegro.

Rabaty za szybką wysyłkę

Innym ukłonem w stronę sprzedawców jest nowy sposób rozliczania opłat za wysyłkę towaru w ramach usługi Allegro Smart. Od 4 stycznia koszt przesyłki metodą Allegro Paczkomaty InPost w ramach Allegro Smart! będzie dzielony pomiędzy sprzedawcę a Allegro, przy czym serwis będzie brał większą część na siebie. Sprzedawca zapłaci 99 gr w przypadku zamówienia do 100 zł i 1,99 zł dla zamówień powyżej tej kwoty.

Odczuwalną przez kupujących zmianą powinno być zapowiadane już wprowadzenie programu szybkich dostaw, który potrwa do 31 grudnia 2021. Sprzedawcy oferujący szybką dostawę będą dostawać od Allegro rabat wynoszący maksymalnie 3,99 zł brutto – w przypadku przesyłki kurierskiej. To ma sprawić, że znacznie zwiększy się liczba ofert z wysyłką natychmiast lub do 24 godzin.

REKLAMA

Inna zauważalna dla kupujących zmiana to usunięcie od 4 stycznia pozycji Paczkomaty InPost z listy metod dostawy w ramach Allegro Smart! – zostanie tam tylko Allegro Paczkomaty InPost. Ze wszystkimi szczegółowymi zmianami można zapoznać się w tym komunikacie Allegro.

https://bizblog.spidersweb.pl/allegro-czas-dostawy-nowosc/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA