1. bizblog
  2. Biznes

Zakończyła się pierwsza edycja Europejskiego Forum Przyszłości. Podsumowanie

Lokowanie produktu

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyło się Europejskie Forum Przyszłości (EFP). W trakcie trzech dni wydarzenia, w 60 debatach uczestniczyło ponad 8 tys. gości, a transmisje online z debat i wydarzeń towarzyszących śledziło ponad 30 tys. widzów.

11.10.2021
12:23
efp-pierwsza-edycja-koniec

I edycja Europejskiego Forum Przyszłości była poświęcona najistotniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym współczesnego świata. „W trakcie trzech dni, od 6 do 8 października Stadion Śląski odwiedziło łącznie ponad 8 tys., gości, a transmisje online z debat i wydarzeń towarzyszących obejrzało ponad 30 tys. widzów. Wśród gości było 330 prelegentów, którzy wzięli udział w 60 panelach dyskusyjnych” - wylicza Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju. Wszystko relacjonowało ponad 200 akredytowanych dziennikarzy i fotoreporterów, a całość nie odbyłaby się bez zaangażowania 94 partnerów.

Stoimy przed wielkim wyzwaniem i chcemy uniknąć błędów poprzedniej transformacji, kiedy z regionu i kraju wyjechało za pracą i lepszym życiem wielu ludzi. Chcemy się rozwijać na uczciwych zasadach, w oparciu o potencjał, który drzemie w regionie stworzyć warunki dla dobrej przyszłości dla nas wszystkich

– mówił podczas otwarcia Forum Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca i gospodarz wydarzenia.

W formie listownej do uczestników EFP zwrócili się podczas inauguracji imprezy także premier Jarosław Kaczyński, szef rządu Mateusz Morawiecki oraz prezydent RP Andrzej Duda.

EFP, czyli paliwa przyszłości i 25-lecie KSSE

Pierwszy dzień EFP upłynął pod znakiem debaty o przyszłości europejskiej gospodarki oraz sytuacji na rynku nowoczesnych technologii. Podczas sesji plenarnych przedstawiono tajniki regionalnej strategii innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z elektromobilnością i paliwami przyszłości.

Z kolei najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia EFP było podpisanie porozumienia pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także rozstrzygnięcie konkursu startupowego InSilesia Investment SFR Competition. Porozumienie pomiędzy KSSE oraz PAIH dotyczy współpracy na rzecz wspierania międzynarodowej ekspansji i promocji gospodarczej polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów.

Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ekspansji eksportowej na cały świat i myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić o kolejnych projektach. Ważne jest tworzenie miejsc pracy, ich utrzymanie – mamy ich dzisiaj 90 tys., ale też wiemy, jak dzisiaj jest ważne, żeby wychodzić na świat

– przekonywał dr Janusz Michałek, prezes KSSE, która podczas Europejskiego Forum Przyszłości świętowała swoje 25-lecie.

Rozstrzygnięcie konkursu dla startupów

W czwartek, 7 października wieczorem poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu inSilesia Investment SFR Competition. Pierwsze miejsce i 100 tys. zł zdobył Piotr Niedziela ze StorkJet. Druga nagroda i 30 tys. zł trafiły do Adama Cellary i Damiana Sromka z RealEye, a trzecia i 20 tys. zł do Adama Kukofki z Progresja New Materials.

Na celowniku organizatorów konkursu dla startupów towarzyszącemu Europejskiemu Forum Przyszłości były innowacyjne produkty, usługi i procesy, które znajdą zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej. Łącznie, do InSilesia Investment SFR Competition wpłynęło aż sto zgłoszeń. Na Stadionie Śląskim, podczas finałowej pitching session zmierzyła się finałowa dwudziestka. Konkurs dla startupów był wspólną inicjatywa Śląskiego Funduszu Rozwoju i akceleratora Plug and Play.

Potencjał lotnicza i przyszłość kolei

Trzeci dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominowały tematy związane z lotnictwem i koleją. Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów odbyły się na Śląsku już po raz trzeci, tym razem jako wydarzenie towarzyszące EFP. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji było „Przemysł lotniczy, dronowy i kosmiczny, jako sektory gospodarcze umożliwiające rozwój regionu”. W programie znalazła się m.in. debata na temat wykorzystania dronów w przestrzeni zurbanizowanej, współpracy międzynarodowej w tym przemyśle czy budowa potencjału technologicznego polskich przedsiębiorstw w przemyśle kosmicznym. Nie zabrakło także pokazów dronów i wyścigu, które odbywały się nad płytą Stadionu Śląskiego. 

Nie lotnictwo, a kolej ma być filarem Zielonego Ładu w Unii Europejskiej. Stąd też cały cykl debat pod hasłem „Europejski transport kolejowy 2050”. Jego gospodarzem były Koleje Śląskie, które w Chorzowie świętowała jubileusz 10-lecia. 

O tym, jak długą drogę pokonaliśmy od 2011 do 2021 roku, najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przedpandemicznym 2019 roku 20,4 mln. Kapitał zakładowy spółki wzrósł w tym czasie z 15 mln zł do 140 mln zł

– wylicza Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

E-sport przyciągnął tłumy przed komputery

Jednym z wielu wydarzeń towarzyszących I edycji Europejskiego Forum Przyszłości był turniej o Puchar Narodowej Drużyny Esportu, który rozegrano w trzecim dniu EFP. Wydarzenie transmitowane na platformie Twitch zgromadziło największą publiczność online. Na zaproszenie Łukasza Trybusia, prezesa Esports Association, specjalnie do Chorzowa przyleciał Vlad Marinescu, prezes Międzynarodowej Federacji Esportu. „Liczba e-graczy na całym świecie rośnie, a wiek kibiców spada. Kluczowy dla dalszego rozwoju tej dyscypliny jest również ogromny skok technologiczny” – mówił podczas briefingu w Centrum Prasowym EFP Vlad Marinescu.

To świetne miejsce i przestrzeń dostosowana do naszych potrzeb. Stadion Śląski może być w przyszłości wizytówką także dla branży e-sportowej

– przekonywał Łukasz Trybuś.

Kiedy zawodnicy e-sportu byli w połowie walki o Puchar NDE i przepustkę na międzynarodowe zawody w stolicy Węgier – V4 Future Sport Festival, poznaliśmy laureatów Turnieju Debat Oksfordzkich „Młode Orły”, który toczył się od pierwszego dnia EFP. Pierwsze miejsce zajęło IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, a drugie i trzecie szkoły z Katowic, kolejno – I LO im. Mikołaja Kopernika i III LO im. Adama Mickiewicza.

Lokowanie produktu
Najnowsze