REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Guru inwestorów wtopił 11 mld dol. To była wyjątkowo nieudana inwestycja Warrena Buffetta

Sędziwy właściciel wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway w liście do akcjonariuszy zdradził, że w zeszłym roku spółka musiała dokonać odpisu na kwotę aż 11 mld dol. w związku z przejęciem w 2016 roku producenta części lotniczych Precision Castparts. „Zapłaciłem za dużo za tę firmę” – przyznał bez ściemy miliarder.

01.03.2021
15:56
Warren Buffett wtopił 11 mld dol. To była wyjątkowo nieudana inwestycja
REKLAMA

Fot. BorsheimsJewelry/Flickr (CC BY 2.0)

REKLAMA

„Mój błąd w przyjętych założeniach obnażyły negatywny rozwój wypadków w całym przemyśle lotniczym” – przyznał 90-letni Buffett w dorocznym liście do inwestorów.

Chodzi o zakup przez Berkshire Hathaway spółki Precision Castparts za 32 mld dol. w 2016 roku. Był to największa transakcja w historii firmy Buffetta. Słynny inwestor nie mógł pięć lat temu przewidzieć, że w 2020 roku wybuchnie pandemia koronawirusa, a to właśnie z tego powodu inwestycja okazała się jego porażką.

Berkshire Hathaway już w sierpniu dokonał odpisu 9,8 mld dol. w związku z zakupem Precision Castparts, ale ostatecznie kwota ta wzrosła do 11 mld dol. Producent odlewów metalowych i innych części dla przemysłu lotniczego w zeszłym roku zwolnił aż 13,4 tys. osób, czyli 40 proc. swojej załogi.

Buffett nie ma problemu z przyznawaniem się do tego typu błędów. Dwa lata temu oznajmił, że przepłacił za spółkę Kraft Foods, łącząc ją z innym gigantem przemysłu spożywczego – H.J. Heinz.

REKLAMA

Mimo tak spektakularnej wtopy z zakupem Precision Castpart wehikuł inwestycyjny Warren Buffetta może zaliczyć 2020 rok do bardzo udanych. Zysk netto spółki w 2020 roku wprawdzie spadł o 48 proc. w stosunku do 2019 roku, ale i tak wyniósł solidne 42,5 mld dol.

Wartość giełdowa Berkshire Hathaway to około 580 mld dol. a majątek Warrena Buffetta (na który składają się głównie akcje tej spółki) jest wyceniany na około 90 mld dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA