REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Energetyka

Tauron flirtuje ze startupami. Co tam flirtuje, to już romans na całego

W ramach KPT ScaleUP osiem startupów testowało swoje projekty projektów w Tauronie. Część spośród nowatorskich pomysłów firma planuje wdrożyć. Poprzez program Krakowskiego Parku Technologicznego przez blisko dwa lata do Taurona trafiło ponad 200 nowatorskich rozwiązań.  

20.10.2020
18:47
Tauron flirtuje ze startupami. Co tam flirtuje, to już romans na całego
REKLAMA

W pierwszych dwóch naborach zorganizowanych przez Tauron eksperci przeanalizowali ponad 100 rozwiązań. W kolejnym trafiło prawie drugie tyle. Czterdziestu specjalistów sprawdzało pomysły pod kątem możliwości wdrożenia, skalowalności biznesu, przewag konkurencyjnych i określało przydatność zaproponowanych przez nich pomysłów przy wytwarzaniu, dystrybucji i sprzedaży energii, a także obsługi klienta.

REKLAMA

Prace startupów są finansowane z funduszy publicznych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu ScaleUp, a każdy z nich może liczyć na wsparcie w wysokości nawet 200 tys. złotych.

„W dwóch zakończonych już rundach akceleracyjnych koncentrowaliśmy się między innymi na rozwiązaniach z obszaru internetu rzeczy oraz takich, które pozwolą usprawnić naszą obsługę klienta. To ważne dla Taurona, który dostarcza energię elektryczną i obsługuje ponad 5,5 mln klientów. W trzecim naborze zgłosiły się do nas startupy zajmujące się m.in. monitorowaniem pracy maszyn, zabezpieczeniem sieci energetycznych, czy przemysłowym Internetem rzeczy” – komentuje Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Elektroniczny asystent i inteligentne kosze na śmieci

Startup Roboticon przedstawił ciekawy pomysł Chatbota, który miałby pomóc w obsłudze klientów. Przez pół roku program i algorytmy były dopracowywane, aż z innowacyjnej formy kontaktu z konsumentem zrodził się elektroniczny asystent, który jest dziś w stanie ułatwić internautom przemieszczanie się po domenie Taurona. Dodatkowo potrafi wspierać klientów w procesie podpisywania i przepisywania umów czy podczas zakupów instalacji fotowoltaicznych.

Roboticon miał swoje 5 minut podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa - po zamknięciu Punktów Obsługi Klienta, cały ruch został przekierowany do internetu, gdzie spółka w parę miesięcy musiała być jakoś dostępna dla ponad miliona klientów.

Startup Nanobots Software ma z kolei wraz z Tauronem tworzyć narzędzie służące do zarządzania siecią w ramach internetu rzeczy. Dzięki niej możliwe było zdalne zarządzanie urządzeniami, a także analiza temperatury, wilgotności, czy poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Krakowski startup Seedia przygotował elementy małej architektury miejskiej (smartcity) m.in. inteligentne infokioski czy kosze na śmieci. Spośród nich pierwsze są nośnikiem informacji wyświetlającymi np. komunikaty dla mieszkańców miast dotyczące pogodowy, rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, czy wydarzeniach. Drugie z kolei przesyłają służbom informujące o stanie swojego zapełnienia.

inteligentny kosz miejski Seedia. Źródło: strona internetowa startupu

Wsparcie dla polskich startupów i wsparcie dla Taurona

KPT ScaleUp jest jednym z dziesięciu wybranych przez PARP programów akceleracyjnych dla startupów. Ma zajmować się wsparciem dla ponad 400 innowacyjnych firm z ciekawymi projektami.

Każda młoda spółka może liczyć na wsparcie finansowe z puli środków publicznych w wysokości do 200 tys. zł na prace nad rozwiązaniem oraz do 50 tys. zł na usługi doradcze i mentorskie.

– informuje Tauron.

Wcześniej Grupa energetyczna angażowała się w podobne programy - PilotMaker oraz Elektro ScaleUp.

REKLAMA

Aby sprawniej i lepiej wspierać startupy, założono nawet oddzielną witrynę - Tauron Progres, gdzie zgłaszane projekty są przedstawienie ekspertom, a także testowane wewnątrz Grupy. Celem tych działań na rzecz startupów jest poszukiwanie nowych technologii wpisujących się w Strategiczną Agendę Badawczą Grupy Tauron.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA