REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jak złożyć wniosek o dotację 5 tys. zł z urzędu pracy? Instrukcja krok po kroku

Wnioski o dotację 5 tys. zł z urzędu pracy dla firm z najbardziej poszkodowanych branż są już dostępne na portalu praca.gov.pl. Sposób składania wniosku jest niemal taki sam jak w przypadku wiosennej mikropożyczki, ale niestety powielono też niektóre uciążliwe błędy tamtej procedury.

19.12.2020
11:06
Dotacja 5 tys. zł z urzędu pracy ju dostępna. Instrukcja krok po kroku
REKLAMA

19 grudnia weszły w życie przepisy nowej ustawy covidowej o wsparciu mikro- i małych firm dotacjami z urzędów pracy i dofinansowaniu wynagrodzeń ich pracowników. O dotację w wysokości do 5 tys. zł mogą się starać mikro i małe firmy działające w 40 branżach, które najmocniej odczuły rządowe obostrzenia w walce z COVID-19, takich jak gastronomia, fitness, hotelarstwo, czy rozrywka. Pisaliśmy o tym w tym tekście.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek?

Wchodzimy na stronę praca.gov.pl, logujemy się profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym w prawym górnym rogu i klikamy kafel „Tarcza antykryzysowa”. Teraz pojawia się 10 kafli z symbolami koronawirusa w różnym kolorze. Wybieramy granatowy „Wniosek o udzielenie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikro i małego przedsiębiorcy”.

 class="wp-image-1320862"

W sekcji „Przeczytaj zanim przystąpisz do wypełnienia wniosku” pobieramy formularz w formacie xls/xlsx. Tak, to jest ta uciążliwa część, bo z niewiadomych powodów treść tego formularza nie została włączona (tak jak po pewnym czasie w przypadku mikropożyczki) do głównego wniosku, tylko jest osobnym załącznikiem wymagającym programu obsługującego arkusze kalkulacyjne. Umowę możemy zignorować, bo jak się zaraz przekonamy, i tak jest dołączona do wniosku.

Szykuj Excela

Najlepiej zacząć od wypełnienia tego formularza, bo potem dodamy go jako załącznik do wniosku. Niestety nie przygotowano instrukcji wypełnienia tego wniosku (jest tylko instrukcja do głównego wniosku), więc musimy radzić sobie sami. Kto składał wcześniej wnioski z tarczy przez praca.gov.pl, nie będzie miał z tym jednak problemu.

Wpisujemy dane naszej działalności główny kod PKD (dane te zaraz i tak wpiszemy do głównego wniosku), piszemy, kiedy rozpoczęliśmy działalność, a następnie wpisujemy informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej naszej firmy. W sekcji „C” musimy podać informacje wymagane przez przepisy unijne, a w „D” musimy wskazać, jaką pomoc publiczną już otrzymaliśmy (to także wymóg formalny). Taką pomocą publiczną była na przykład mikropożyczka.

 class="wp-image-1320865"

Po wypełnieniu formularza zapisujemy go (nie drukujemy, nie skanujemy), by za chwilę móc dodać do jako załącznik do wniosku.

Teraz przechodzimy do właściwego wniosku. Najpierw wybieramy nasz urząd pracy, po czym otwiera się główny formularz. Pierwsze cztery części to nasze dane identyfikacyjne i kontaktowe, a w piątej części wpisujemy kwotę, o jaką się staramy. Maksymalna kwota to 5 tys. zł i możemy tyle wpisać. Poniżej wpisujemy numer konta, jak które mają wpłynąć pieniądze.

Oświadczenie

Sekcja szósta to oświadczenie. Wybieramy wielkość naszej firmy (mikro- czy mały przedsiębiorca), a potem wpisujemy nasz główny kod PKD (sprawę ułatwia rozwijana lista możliwych do wpisania kodów). Potem jeszcze wybieramy miesiąc do porównania z 2019 rokiem (spadek przychodu musi wynieść co najmniej 40 proc. rok do roku). Upewniamy się, że rozumiemy kolejne punkty oświadczenia i przechodzimy dalej.

 class="wp-image-1320868"

W kolejnej sekcji są załączniki. Umowa – jak pisałem – jest już załączona, więc dołączamy tylko wypełniony na początku plik arkusza kalkulacyjnego. Potem wpisujemy jeszcze nasze imię i nazwisko (jeśli wypełnia nasz księgowy, trzeba też dodać pełnomocnictwo), a potem już tylko klikamy „dalej” aż dojdziemy do elektronicznego podpisania wniosku (i dołączonych załączników). Po podpisaniu możemy zachować sobie cały wniosek jako pdf na pamiątkę.

Według wyliczeń rządu po tę pomoc może zgłosić się około 240 tys. przedsiębiorców. Wnioski można składać wyłącznie poprzez prowadzoną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stronę praca.gov.pl. Żadnego innego sposobu wnioskowania o dotację nie przewidziano.

Istnieje szansa, że firmy będą mogły ubiegać się o kolejną dotację 5 tys. zł, jeśli ciężka sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Zgodnie z przepisami najnowszej ustawy covidowej rząd będzie mógł za pomocą samego rozporządzenia upoważnić powiatowe urzędy pracy do przyznania kolejnej dotacji.

Dofinansowanie wynagrodzeń

Kolejnym narzędziem realizowanym poprzez praca.gov.pl, które zostało uruchomione 19 grudnia, jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników (także zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych) w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie.  

Pełna kwota 2 tys. zł przeznaczona jest ba dofinansowanie wynagrodzenia osoby pracującej w pełnym wymiarze. Jeśli ktoś pracuje w niższym wymiarze godzin, dostanie dofinansowanie w odpowiednio mniejszej wysokości. Dofinansowania nie można uzyskać, gdy pracownik zarabia co najmniej trzykrotność średniego wynagrodzenia według GUS-u.

W przypadku obu form wsparcia warunkiem jest prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności 30 września (zawieszenie działalności wyklucza z pomocy), a także spadek przychodów o co najmniej 40 proc. w stosunku do 2019 roku.

Pomoc z ZUS jeszcze później

Inne formy pomocy – realizowane przez ZUS – z tarczy branżowej będą dostępne najwcześniej pod koniec grudnia, bo ustawodawca ustalił wydłużone vacatio legis. Chodzi tu o zwolnienie ze składek za listopad, postojowe dla przedsiębiorców praz postojowe dla ich pracowników.

„Firmy mogą zgłaszać się po środki z nowej tarczy już w najbliższych dniach” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 26 listopada. W przypadku postojowego dla przedsiębiorców ten czas oczekiwania wyniesie ponad miesiąc. Ustawa została przyjęta przez parlament 9 grudnia i dwa dni później wysłana do prezydenta, ale Andrzej Duda podpisał ją dopiero 15 grudnia i tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Ograniczenie działalności siłowni, klubów fitness, kawiarni i restauracji zostało wprowadzone w drugiej połowie października i postawiło tysiące firm na skraju załamania finansowego. Rząd obiecał im pomoc w ramach tarczy branżowej (zwanej także tarczą 6.0) – projekt ustawy wpłynął do Sejmu już 26 października, ale prace nad nim parlamentarzystom zajęły długie tygodnie.

Tarcza branżowa jest skierowana tylko do przedsiębiorców z niektórych branż, którzy prowadzą działalność przeważającą pod jednym z opisanych w projekcie kodów PKD. O tym, jak oraz na jakich warunkach można starać się o poszczególne formy pomocy dla firm, będziemy informować na bieżąco.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA