REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Jest nadzieja na wypasiony komputer. Wiemy, kiedy spadną ceny kart graficznych

Tanie katy graficzne i w ogromnym wyborze, dowolne konsole dostępne od ręki, dobre promocje na smartfony i zegarki? Wszystko to czeka nas w 2023 roku. Do tego czasu trzeba zacisnąć zęby i czekać.

23.09.2021
8:12
komputery polprzewodniki
REKLAMA

W 2023 roku nastąpić ma na rynku półprzewodników nadpodaż – takie wnioski wynikają z raportu firmy analitycznej IDC. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują zakupy komputera, samej karty graficznej, smartfona czy nawet auta.

REKLAMA

IDC wyliczyło kiedy sklepowe półki zapełnią się podzespołami komputerowymi i konsolami do gier Xbox X i PlayStation 5. W raporcie czytamy, że branża „wykazuje oznaki potencjalnej nadwyżki mocy produkcyjnych w 2023 r. Zwiększenie mocy produkcyjnych na większą skalę zacznie się pojawiać pod koniec 2022 r.”

Normalizacja i równowaga na rynku chipów czeka nas w połowie 2022 roku

czytamy w raporcie.

Szaleństwo na rynku półprzewodników

Sytuacja na rynku podzespołów komputerowych jest fatalna. Dramat cały czas trwa. Dotyczy to zwłaszcza nowych kart graficznych, które są praktycznie niedostępne. Jeśli już się pojawiają, to ceny przyprawiają o zawrót głowy. 200 proc. więcej niż cena sugerowana jest normą. Bywają też problemy z zakupem konsol PlayStation 5 czy Xbox X.

undefined

Wszystko przez brak chipów na rynku. Problem jest gigantyczny. Półprzewodniki to produkty z najwyższej półki technologicznej. Na ich wytwarzanie pozwolić mogą sobie tylko najwięksi gracze na rynku z wielkim doświadczeniem i jeszcze większym portfelem jak Intel czy Samsung.

Jednak ich fabryki zwyczajnie nie nadążają z zapotrzebowaniem rynku. Potentaci branży półprzewodników, tacy jak tajwański TSMC pracują na pełnych obrotach. Intel, Samsung i TSMC budują kolejne fabryki. Rząd Stanów Zjednoczonych uchwalił niedawno przepisy mające na celu wsparcie takich inwestycji. Niestety, jak podaje IDC, większe moce produkcyjne osiągnięte zostaną dopiero pod koniec 2022 r.

Tymczasem zapotrzebowanie jest ogromne i cały czas rośnie. Chipy potrzebne są nie tylko do produkcji podzespołów domowych PC kart graficznych, pamięci RAM czy SSD, ale także do uzbrojenia czy smartfonów.

Wzrost popytu napędzają notebooki, serwery, motoryzacja, inteligentny dom. Rynek zasysa wszystko. A są przecież jeszcze kopacze bitcoinów, przez których brakuje kart graficznych.

Kart graficznych brak, ale rekordowe niedobory to rekordowe zyski…

W raporcie czytamy, że najszybciej powinny skończyć się niedobory chipów używanych w komputerach samochodowych. Braki w dostawach w utrzymywać się będą do końca tego roku. Później nastąpi poprawa.

REKLAMA

Mimo braków na rynku producenci półprzewodników odnotują w tym roku ogromny wzrost zysków. IDC spodziewa się, że rynek półprzewodników wzrośnie o 17,3 proc. w roku 2021 r. w porównaniu do 10,8 proc. w 2019 r.

Według IDC przychody z półprzewodników dla branży 5G wzrosną w tym roku o 128 proc., a całkowita liczba półprzewodników produkowanych dla producentów smartfonów wzrośnie o 28,5 proc. Zapotrzebowanie na chipy do konsoli do gier, wyposażenia inteligentnego domu i zegarków, opasek czy odtwarzaczy MP3 wzrosło w tym roku odpowiednio o 34 proc., 20 proc., i 21 proc. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA