1. bizblog
  2. Biznes

T-Mobile ma patent na cyberprzestępców. Cyber Guard to nowoczesna ochrona służbowych urządzeń

Lokowanie produktu

Pracownicy pragną wygody. Bezpieczeństwo zostawiają w tle codziennych obowiązków, kiedy stawiają na efektywność i szybkość wypełniania zadań. Właśnie dlatego do pracy często wykorzystują własne urządzenia (BYOD) lub – z drugiej strony – na sprzęcie pracodawcy przeglądają Internet w celach prywatnych. Rodzi to duże wyzwania związane z zarządzaniem danymi i dostępami.

25.04.2022
9:03
T-Mobile ma patent na cyberprzestępców. Cyber Guard to nowoczesna ochrona służbowych urządzeń

Stawką nie są tu jedynie prywatne informacje, ale również firmowe zasoby. Już jeden niezabezpieczony telefon może się stać wrotami do wewnętrznej sieci, co może prowadzić do pozyskania poufnych informacji, instalacji złośliwego oprogramowania czy podszywania się – bez naszej wiedzy.

Badanie rynku bezpieczeństwa służbowych telefonów komórkowych w Polsce przeprowadzone w 2019 roku przez PMR na zlecenie T-Mobile, pokazało, że firmy w Polsce w sposób zdecydowanie niewystarczający zabezpieczają służbowe smartfony. Aż 8 na 10 dużych przedsiębiorstw nie posiada oddzielnego budżetu na cyberochronę służbowych telefonów komórkowych. Wśród średnich firm odsetek ten sięga 100 proc.!

Smartfon to drugi komputer

I tak też powinien być chroniony. Tymczasem 27 proc. średnich firm w Polsce w ogóle nie zabezpieczało swoich firmowych komórek. Zdecydowana większość nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co ich pracownicy robią ze służbowym telefonem. „6 na 10 pracowników działów IT średnich przedsiębiorstw i 8 na 10 w dużych organizacjach otwarcie deklaruje, że nie gromadzi informacji w obszarze wykorzystania przez pracowników służbowych telefonów do celów prywatnych”, czytamy w raporcie.

Z czego to wynika? O wiele łatwiej jest nam zaakceptować ochronę służbowego laptopa, niż smartfona. Przyzwyczailiśmy się już, że te pierwsze mają na pokładzie rozwiązania identyfikujące niebezpieczne działania lub blokujące konkretne zagrożenia. Inaczej jest w przypadku urządzeń mobilnych, które z definicji są bardziej prywatne.

Jak chronić użytkownika dbając jednocześnie o komfort jego pracy?

Idealne rozwiązanie chroniłoby pracownika, ale działając w tle, bez zakłócenia jego pracy. Właśnie tak działa autorska usługa cyberbezpieczeństwa od T-Mobile: Cyber Guard. Nie wymaga ona instalacji na urządzeniu, więc w żaden sposób nie obciąża jego zasobów. Użytkownik jest więc chroniony, ale nie odczuwa negatywnych skutków tego zabezpieczenia.

Cyber Guard dzięki analizie miliardów rekordów każdego dnia proaktywnie wyszukuje zagrożenia, które mogą zaszkodzić użytkownikowi. To ogromny zasób informacji, który przetwarzają algorytmy uczenia maszynowego, pozwalające na ochronę przed malware, phishingiem czy wyciekiem danych.

Cyber Guard identyfikuje zagrożenie, a następnie je blokuje

Jak działa to w szczegółach? Cyber Guard działa na poziomie sieciowym. Zabezpiecza urządzenia, które łączą się z internetem, takie jak np. smartfony, tablety, stacje robocze, routery i modemy, a także wszelkie systemy IoT takie jak np. monitoring wizyjny. Analizuje przy tym ruch sieciowy w ramach sieci mobilnej, sprawdzając z kim łączy się urządzenie. Następnie weryfikuje bezpieczeństwo serwerów, wykorzystując do tego zagregowane dane.

Cyber Guard może filtrować ruch na podstawie geolokalizacji, a także wyłapywać Botnety. Bez problemu poradzi sobie z odgrodzeniem intruzów (np. serwerów zarządzających kopalniami kryptowalut), filtrowaniem DNS czy URL. Usługę można przy tym połączyć z funkcjonalnościami SOC (Security Operations Center). Cyber Guard można zintegrować z dowolnym systemem SIEM (Security information and event management), który wykorzystywany jest w firmie. Użytkownicy mogą również liczyć na dostęp do raportów i portalu online, gdzie mogą analizować zagrożenia.

Szybkie wdrożenie i testy

Czas potrzebny na wdrożenie jest jedną z najważniejszych metryk w kontekście produktów IT. W przypadku Cyber Guard aktywacja następuje w mgnieniu oka – wystarczy podpiąć numery, które mają być chronione. System może przy tym dbać o bezpieczeństwo dowolnej liczby urządzeń w różnej konfiguracji – zależnie od wybranego abonamentu. Jeśli wciąż zastanawiacie się czy usługa T-Mobile pasuje do waszej firmy, możecie przetestować ją za darmo przed podjęciem decyzji. Więcej informacji znajdziecie też pod tym adresem.

Lokowanie produktu: T-mobile

Lokowanie produktu
Najnowsze