REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Szwajcaria przestanie być rajem podatkowym. Na czarnej liście UE zostają terytoria USA

Należący do Europejskiego Obszaru Gospodarczego alpejski kraj od dawna jest oskarżany o sprzyjanie bogatym obcokrajowcom, którzy chcą uciec przed fiskusem w swoim kraju. Dwa lata temu Szwajcaria trafiła na unijną szarą listę rajów podatkowych, ale w najbliższych dniach ma z niej zniknąć.

04.10.2019
16:20
Raje podatkowe. Unia Europejska łaskawa dla Szwajcarii, ale nieugięta dla terytoriów USA
REKLAMA

Jak informuje Reuters, w przyszłym tygodniu ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej wykreślą Szwajcarię z szarej listy rajów podatkowych. Lista ta obejmuje kraje, które stosują rozwiązania podatkowe, które ułatwiają ukrywanie dochodów, ale jednocześnie współpracują w tym zakresie z Brukselą.

REKLAMA

Jest jeszcze druga lista — czarna, która obejmuje kraje, które współpracować z Brukselą nie chcą. Efektem są ściślejsze unijne kontrole transakcji prowadzonych z podmiotami gospodarczymi z tych krajów.

Obecnie na czarnej liście rajów podatkowych UE znajdują się na niej Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale mają zostać z niej wykreślone wraz z Wyspami Marshalla.

REKLAMA

Ministrowie finansów UE pozostają za to nieugięci w stosunku do trzech terytoriów nieinkorporowanych Stanów Zjednoczonych. Chodzi o Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Samoa Amerykańskie. To powoduje napięcia polityczne z Waszyngtonem, który sprzeciwia się obecności tych terytoriów na czarnej liście.

Na czarnej liście rajów podatkowych cały czas znajdują się też takie kraje jak Belize, Fidżi, Oman, Samoa, Trinidad i Tobago oraz Vanuatu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA