REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

W rok sprzedali odnowione iPhone’y za 100 mln euro. Teraz zebrali jeszcze większą rundę finansowania

Swappie kupuje używane iPhone’y i sprzedaje je po odnowieniu. Fińska firma ogłosiła właśnie pozyskanie finansowania o wartości 108 mln euro. W sumie zgromadziła 149 mln euro.

15.02.2022
9:01
W rok sprzedali odnowione iPhone’y za 100 mln euro. Teraz zebrali jeszcze większą rundę finansowania
REKLAMA

Europejski rynek smartfonów ogółem jest wart 100 mld euro. Jego większość stanowią nowe telefony, choć te używane odpowiadają za 10 proc. Swappie działa więc w dość perspektywicznej niszy z kilku powodów. 2020 roku firma odnotowała wzrost sprzedaży o ponad 220 proc. – do 97 mln euro. Rynek odnowionych smartfonów ma zaś według prognoz rosnąć globalnie w tempie o 10,2 proc. rocznie do 2027 r.

REKLAMA

Wierzymy, że Swappie może zwiększyć świadomość konsumentów i zaufanie w tym sektorze, standaryzując jakość, wspierając rolę zrównoważonego rozwoju i sprawiając, że kupowanie odnowionego smartfona jest równie powszechne, jak kupowanie używanego samochodu

– komentuje Sami Marttinen, współzałożyciel i CEO Swappie.

Rundę finansowania poprowadził fundusz Verdane, specjalizujący się we wspieraniu przyjaznych środowisku technologicznych przedsiębiorstw. Swappie daje zaś konsumentom możliwość wywarcia znacznie mniejszego wpływu na środowisko, niż w przypadku kupna nowego telefonu.

 class="wp-image-1704052"
Sami Marttinen, współzałożyciel i CEO Swappie z Emmą Lehikoinen, COO firmy.

Swappie nie współpracuje bezpośrednio z Apple

Jednak w ciągu sześciu lat istnienia firmie udało się wypracować proces odnawiania iPhone’ów i stworzyć sieć partnerów, od których pozyskuje części zamienne. Firma zajmuje się również recyklingiem starych i uszkodzonych iPhone'ów, co w niektórych przypadkach pozwala jej odzyskać oryginalne części, które później może wykorzystać do naprawy smartfonów.

Wszystkie nasze telefony wcześniej do kogoś należały i są pozyskiwane od firm lub osób prywatnych. Pewnie zdziwiłbyś się, jak wiele osób trzyma stare telefony w szufladach lub po prostu je wyrzuca, tworząc elektroodpady.

- podkreśla Emma Lehikoinen, COO Swappie.

Lehikoinen widzi rolę swojej firmy w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Dlatego chce ją przekształcić w miejsce sprzedaży starych telefonów, a nie tylko kupna odnowionych.

Chcemy tak stworzyć zamknięty obieg surowców i części, by zmniejszyć negatywny wpływ konsumentów na Planetę. Z tego powodu pracowaliśmy nad tym, aby proces sprzedaży starego telefonu był na Swappie niezwykle łatwy i przyjazny dla użytkownika

– dodaje przedsiębiorczyni.

Każdy telefon, który do nich trafia przechodzi 52-stopniowy test w dwóch centrach technologicznych - w Helsinkach i w Tallinnie.

Często gruntowne oczyszczenie telefonu wystarczy i - po przeprowadzeniu diagnostyki - możemy wysłać go do klienta, bez potrzeby naprawy.

– mówi Lehikoinen.

Zdarza się jednak, że naprawy sięgają aż do poziomu płyty głównej, co wymaga dłuższego pobytu w serwisie. Najczęściej naprawiane są zaś ekran, bateria oraz aparat fotograficzny.

Telefony, które opuszczają serwis Swappie objęte są roczną gwarancją, jednak za dodatkową opłatą możliwe jest również uzyskanie gwarancji 3-letniej.

 class="wp-image-1704049"
Laboratorium firmy.
REKLAMA

Polska to dla Swappie strategiczny rynek

W ubiegłym roku Swappie poszerzyło obszar działania z ośmiu do 15 krajów. Dołączyła do nich Polska, która po Niemczech, Włoszech i Hiszpanii jest największym rynkiem pod kątem liczby konsumentów. W 2020 roku w Polsce sprzedano 8,5 mln smartfonów. iPhone'y były dopiero na czwartym miejscu pod kątem liczby egzemplarzy, ale wskoczyły na pierwsze jeśli weźmiemy pod uwagę kwotę sprzedaży. Odpowiadały 2,36 mld zł sprzedaży, podczas gdy cały rynek wyceniany jest na 9 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA