1. bizblog
  2. Środowisko

Mniej odpadów, więcej recyklingu. Fabryki Procter& Gamble pokazują, jak gospodarka obiegu zamkniętego działa w praktyce

Lokowanie produktu: Procter&Gamble

Redukcja ilości odpadów z plastiku, recykling, gospodarka obiegu zamkniętego – dla firmy Procter & Gamble to nie korporacyjne slogany, tylko bardzo konkretny kierunek działania. Koncern z powodzeniem wdraża w swoich fabrykach rozwiązania, których celem jest ograniczenie produkcji odpadów, udoskonalenie systemów recyklingu i umożliwienie wielokrotnego użytku opakowań. Kilka z tych fabryk znajduje się także w Polsce.

19.06.2024
13:56
Mniej odpadów, więcej recyklingu w fabrykach Procter&Gamble

Firma Procter & Gamble, do której należą takie marki jak Gillette, Pampers czy Ariel, stale ogranicza ilość produkowanych odpadów z tworzyw sztucznych. W opakowaniach swoich produktów stosuje innowacyjne rozwiązania w duchu zrównoważonego rozwoju na coraz szerszą skalę. Współpracuje też z organizacjami eksperckimi oraz partnerami biznesowymi z branży, by stale usprawniać systemy recyklingu, tak aby coraz więcej plastiku trafiało do ponownego wykorzystania, tworząc tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym. Podejście firmy opiera się na przekonaniu, że materiały, których używamy na co dzień, mogą być wartościowe jeszcze długo po ich pierwszym użyciu. Zamiast wyrzucać zużyty plastik, można zaprojektować go tak, aby nadawał się do wielokrotnego wykorzystania, a na koniec, do recyklingu. W ten sposób pozostanie surowcem, a nie odpadem.

Zgodnie ze swoimi ambicjami zrównoważonego rozwoju do 2030 roku P&G zamierza sprawić, by 100% ich opakowań nadawało się do recyklingu lub wielokrotnego użytku, jednocześnie redukując użycie plastiku pierwotnego o 50%. Aby zrealizować te ambicje, firma musi wdrożyć je na wszystkich etapach pracy nad nowym produktem – podczas projektowania, wyboru surowców oraz w samym procesie produkcji. A jakie działania P&G podejmuje tam, gdzie tworzy swoje produkty? Firma posiada ponad 100 fabryk rozlokowanych w ponad 35 krajach na całym świecie. Żadna z nich nie wysyła odpadów produkcyjnych na wysypiska. Nie inaczej jest w przypadku wszystkich trzech zakładów produkcyjnych w Polsce! Przyjrzyjmy im się bliżej.

Obieg zamknięty surowców w fabryce Gillette w Łodzi

Znajdująca się w Łodzi fabryka maszynek do golenia i ostrzy Gillette i Gillette Venus to jeden z największych zakładów koncernu, a produkty, które tam powstają, trafiają do 90 krajów na całym świecie. Łódzka fabryka P&G wykorzystuje tworzywo sztuczne z recyklingu do produkcji swoich wyrobów. Plastikowe odpady powstałe podczas produkcji maszynek do golenia są wysyłane do partnerów recyklingowych, którzy przetwarzają je i odsyłają z powrotem do fabryki. Są one wykorzystywane np. do produkcji rączek maszynek i ochronnych nakładek na ostrza.

Drugie życie odpadów w fabryce Pampers na warszawskim Targówku

Fabryka Pampers na warszawskim Targówku, jeden z największych zakładów koncernu, stosuje innowacyjne rozwiązania, aby zminimalizować ilość odpadów. Odpady plastikowe powstałe przy pakowaniu pieluszek Pampers są zbierane i wysyłane do partnera zewnętrznego, który poddaje je recyklingowi, a odzyskany materiał jest przetwarzany w procesie produkcji nowych opakowań na pieluszki Pampers. Szansę na drugie życie dostają także szpule, na które nawlekane są same opakowania.  Wykorzystane w fabryce szpule poddawane są kontroli jakości w zakładzie recyklingu i przekazywane do fabryki do ponownego użytku. Dodatkowo fabryka zbiera pył celulozowy z linii produkujących pieluszki Pampers. Trafia on następnie do kompostowni i jest wykorzystywany do wytwarzania nawozu wzbogacającego glebę.

Fabryka kosmetyków w Aleksandrowie Łódzkim zmniejsza ilość odpadów

Fabryka w Aleksandrowie Łódzkim jest jedynym w Europie zakładem P&G, który wytwarza produkty z kategorii kosmetyków do pielęgnacji skóry, higieny osobistej i pielęgnacji po goleniu. To tutaj powstają produkty znanych i pożądanych przez konsumentów marek takich jak Old Spice, Gillette oraz Secret. Odpady z tworzyw sztucznych, powstałe podczas produkcji opakowań kosmetyków, są przekazywane do zewnętrznych partnerów, a następnie poddawane recyklingowi. Dzięki temu otrzymują drugie życie w postaci plastikowych worków, doniczek i wieszaków na ubrania. W ten sposób fabryka nie tylko redukuje ilość odpadów, ale także wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Działania środowiskowe w fabrykach P&G docenione przez branżę

Dążenie firmy Procter & Gamble, by spełniać coraz wyższe standardy środowiskowe i wprowadzać zmiany, które służą zarówno konsumentom, jak i środowisku, nie pozostaje niezauważone.

W 2023 roku wszystkie trzy fabryki P&G w Polsce otrzymały prestiżowy tytuł „Fabryka Przyszłości”. Wyróżnienie to otrzymują zakłady produkcyjne, które z sukcesem wprowadzają nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania zmierzające do transformacji technologicznej i ekologicznej. Fabryki P&G zostały również nagrodzone tytułami „Lidera Zrównoważonej Produkcji 2023”. Nadaje się je dla uhonorowania przedsiębiorstw, które szczególnie wyróżniają się na polu odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. Fabryka Pampers na Targówku otrzymała dodatkowo tytuł „GOZpodarz 2023”.

Lokowanie produktu: Procter&Gamble
Najnowsze