REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Soros radzi Unii, jak ominąć polskie weto. Każde państwo ma działać na własną rękę

Wobec groźby zawetowania przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – twierdzi George Soros. Miliarder dowodzi, że Unia jest tak podzielona, że wypracowanie wspólnego planu ratowania gospodarki jest niemożliwe.

06.12.2020
8:28
Budżet Unii Europejskiej. George Soros ma plan obejścia weta Polski i Węgier
REKLAMA

Polska i Węgry grożą zawetowaniem budżetu UE w przypadku powiązania wypłaty środków z zasadą praworządności. Tzw. Frugal Five (Austria, Dania, Finlandia, Holandia i Szwecja), dowodzi Soros, jest bardziej zainteresowana oszczędzaniem niż walką o dobro wspólne. Recepta? Zdaniem miliardera każdy powinien zacząć działać na własną rękę.

REKLAMA

Czym są obligacje wieczyste?

W artykule opublikowanym w „Project Syndicate” Soros proponuje, by kraje UE zaczęły emitować obligacje wieczyste. Ich historia sięga XVIII w., gdy po sięgnięcie po to rozwiązanie zdecydowała się Wielka Brytania. Obligacje wieczyste, jak wskazuje sama nazwa, nie podlegają spłacie kapitału. Zamiast tego kraj, który je emituje, spłaca same odsetki.

Podgrupa państw członkowskich może ustalić budżet i uzgodnić sposób jego finansowania - powiedzmy, poprzez wspólną obligację

– proponuje węgierski filantrop

Unia sceptyczna wobec propozycji Sorosa

Soros zwrócił jednocześnie uwagę, że emisja obligacji wieczystych była już proponowana przez premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w trakcie kwietniowego szczytu UE. Jego pomysł został jednak zignorowany. Teraz, zdaniem miliardera, powrót tej koncepcji byłby szczególnie uzasadniony.

„Premier Węgier Viktor Orbán obawia się, że nowy przepis UE dotyczący praworządności nałoży praktyczne ograniczenia na jego osobistą i polityczną korupcję. Jest tak zaniepokojony, że zawarł z Polską wiążącą umowę o współpracy, ciągnąc ten kraj ze sobą” – dowodzi

Propozycja Sorosa spotkała się z ostrą reakcją premiera Słowenii. Janez Jansa uznał, że emisja obligacji wieczystych to prosta droga do zniszczenia wspólnoty.

Zostaw Europę w spokoju, proszę

– ripostował
REKLAMA

W trakcie pandemii państwa członkowskie szczególnie czekają na uruchomienie instrumentu Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc walkę ze skutkami lockdownu. Jego wartość to 750 mld euro, z których 390 mld zostanie wypłaconych w formie dotacji dla państw członkowskich, a 360 mld w formie pożyczek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA