REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Sprytne zagranie Santandera. Bank dostał zgodę na TTP

Santander Bank Polska dostał 19 lipca br. zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na zmiany w statucie banku, które zgodnie z zapisami Dyrektywy PSD2 pozwolą świadczyć bankowi usługi inicjowania płatności oraz dostępu do informacji na rachunku, czyli w praktyce zostać TPP ( Third Party Providers).

25.07.2019
12:43
Santander Bank dostał zgodę KNF na TTP
REKLAMA

Co to oznacza? A no nic innego, że bank postanowił wykorzystać okazję i udostępniając API zacząć świadczyć usługi jako instytucja płatnicza przy wykorzystaniu danych z innych banków. Do tego między innymi sprowadza się PSD2, która ma wejść w życie 12 września 2019 roku. Do tej pory mówiło się, że to fintechy mają szansę ograniczyć monopol banków, stając się TTP. Jak się okazuje, banki nie zamierzają tanio sprzedawać skóry.

REKLAMA

- Otwarcie się na świat zewnętrzny jest dla nas niebywałą okazją do nawiązania lub zacieśnienia współpracy z podmiotami z sektora Fintech. Jestem przekonany, że dzięki tej otwartości usprawnimy proces testowania innowacyjnych rozwiązań i w konsekwencji przyspieszymy proces dostarczania ich naszym klientom – mówi Dariusz Paczewski, Innovation Officer odpowiedzialny w Santander Bank Polska za program PSD2.

Bank jako jeden z pierwszych udostępnił środowisko produkcyjne API, które pozwala na pobieranie w bezpieczny dla klientów sposób informacji o rachunkach płatniczych i kartach kredytowych, w tym historii transakcji, inicjalizacji transakcji płatniczej oraz informacji na temat wysokości dostępnych środków. Dostęp do danych rachunków płatniczych będzie wymagał udzielenia zgody przez klienta, którą będzie można cofnąć w dowolnym momencie.

- Zgoda na świadczenie usług jako TPP przybliża nas do zaoferowania naszym klientom otwartej bankowości, w ramach której dostarczymy im nowe narzędzia do codziennego bankowania oraz zarządzania finansami – powiedział Szymon Staśczak, koordynujący wdrożenie PSD2 od strony biznesowej.

Obecnie Bank oczekuje na wpisanie zmian w statucie do Krajowego Rejestru Sądowego, co pozwoli uruchomić platformę integrującą informacje dla klientów w bankowości internetowej.

Dostęp do API PSD2 jest bezpłatny i nie wymaga interakcji z przedstawicielami banku, cały proces przebiega on-line. Do połączenia z API wymagane są jedynie:

REKLAMA
  • poprawny i aktualny certyfikat PSD2, zgodny ze standardem ETSI TS 119 495
  • wywołanie usługi /register - zastosowanie procedury w oparciu o protokół „OAuth 2.0 Dynamic Client Registration” (RFC 7591)

Pełna dokumentacja API, informacje o środowisku testowym oraz opis procesu podłączenia do API, zarówno w piaskownicy (sandbox) jak i na środowisku produkcyjnym, znajdują się pod adresem https://developer.santander.pl/#/sandbox.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA