REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Ryanair ogłosił nabór – chce zatrudnić kilkuset pilotów z Polski. Nie wiesz, co zrobić z kasą, zainwestuj w kurs

Jest dużo pracy dla pilotów. Masz chęci, a nie masz umiejętności? Nie ma problemu. Inwestujesz w szkolenie i masz gwarancję pracy w Ryanair. Przewoźnik poszukuje kilkuset pilotów do swojej flotylli Boeingów 737 .

17.01.2022
16:40
Ryanair ogłosił nabór – chce zatrudnić kilkuset pilotów z Polski. Nie wiesz, co zrobić z kasą, zainwestuj w kurs
REKLAMA

Dwa tysiące pilotów w ciągu najbliższych trzech lat zamierza zatrudnić Ryanair. Irlandzki przewoźnik chce wyrwać pogrążonym w kryzysie rywalom kolejne kawałki europejskiego rynku lotniczego. Michael O’Leary najwyraźniej nie wierzy, że delta, omikron i kolejne nowe warianty koronawirusa położą branże lotniczą – pisał o tym niedawno Jacek.

REKLAMA

Rynek szybko wraca do normy, a w efekcie coraz więcej linii lotniczych rekrutuje nowych pracowników. Ryanair jest liderem, jeżeli chodzi o rekrutacje, właśnie ogłosiliśmy rekrutację 100 pilotów - kadetów wyłącznie do naszej polskiej spółki Buzz. W ciągu kolejnych trzech lat chcemy natomiast zrekrutować 300 pilotów do latania z Polski i innych naszych baz zlokalizowanych w centralnej Europie

– powiedział Newserii Michał Kaczmarzyk, prezes linii Buzz z grupy Ryanair.

Piloci-kadeci posiadają już licencję pilota, ale nie mają jeszcze certyfikatu, czyli licencji na typ maszyn. Są to osoby świeżo po skończeniu szkoły. Michał Kaczmarzyk potwierdza, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat grupa Ryanair będzie rekrutować w sumie ok. 2000 pilotów.

Jest to nasza pierwsza akcja rekrutacyjna kierowana bezpośrednio do absolwentów szkół lotniczych w Polsce. W tym roku spodziewamy się 100 kadetów, oferując światowej klasy szkolenia i możliwość wykonywania lotów najmłodszą flotą w Europie. Każdy młody adept szkoły lotniczej ma szansę rozpoczęcia kariery pilota w Polsce już teraz i zostania w przyszłości kapitanem Boeinga 737 

– podał Buzz w komunikacie prasowym.

Branża lotnicza potrzebuje milionów rąk do pracy

Z raportu „Zatrudnienie w lotnictwie. Edukacja jako odpowiedź na potrzeby branży” opracowanego przez ZDG TOR i Rynek Lotniczy wynika, że przed pandemią branża transportu lotniczego generowała około 65,5 mln miejsc pracy na całym świecie, a w kolejnych 20 latach liczba ta może wzrosnąć o 100 mln.

Spodziewane potoki pasażerów oraz coraz większe ilości cargo lotniczego spowodują już wkrótce wzrost zapotrzebowania na kolejnych pracowników, związanych z lotnictwem: pilotów, członków załóg pokładowych, mechaników oraz pracowników obsługi naziemnej.

W raporcie czytamy, że w ciągu kolejnych 20 lat zapotrzebowanie na techników lotniczych wzrośnie do 769 tys. na całym świecie. Lotnictwo będzie potrzebować 804 tys. nowych pilotów i 914 tys. członków personelu pokładowego. W Polsce już teraz w branży i na jej potrzeby pracuje 40 tys. osób.

Szkolenie dla pilotów to horrendalnie droga inwestycja

Rynek Lotniczy wylicza, że flota Buzz liczy obecnie 56 samolotów. 46 z nich to boeingi 737-800, a dziesięć to odrzutowce wersji 737-8200. Flota przewoźnika wzrośnie do 60 samolotów w sezonie letnim 2022 roku.

REKLAMA

Wszyscy, którzy zainteresowani są pracą pilota, a nie posiadają jeszcze licencji, mogą zapoznać się z Programem Mentorskim Ryanair, który realizowany jest we współpracy z Bartolini Air w Łodzi. Intensywny program szkoleniowy pozwala na uzyskania licencji pilota i przystąpienia do kursu Boeing 737 Type Rating.

Michał Kaczmarzyk dodaje, że program daje absolwentom 98-proc. szansę na pracę pilota największych linii lotniczych w Europie. Jednak trwające dwa lata szkolenie teoretyczne i praktyczne to gigantyczny wydatek. Kurs kosztuje aż ok. 59 tys. euro. Prezes Kaczmarzyk twierdzi jednak, że zwrócić się on już po kilku latach pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA