REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

PSG korzysta z polskiej analityki na treningach piłkarzy. AI sprawdzi każdą klatkę transmisji

Warszawski ReSpo.Vision specjalizacje się w analizie meczów piłkarskich na podstawie telewizyjnych nagrań. Startup zebrał właśnie 4,5 mln zł, m.in. od Totalizatora Sportowego.

22.05.2021
10:47
Polskie startupy. PSG korzysta z polskiej analityki na treningach piłkarzy
REKLAMA

Computer vision, data science, sztuczna inteligencja i machine learning – tak przedstawia się ReSpo.Vision. Na pozór to tylko zbitek buzz wordów – przyjrzyjmy się więc bliżej produktowi Polaków.

REKLAMA

Ich system analizuje telewizyjną transmisję i rozpoznaje graczy podczas rozgrywki. Wystarczy obraz z pojedynczej kamery TV w jakości HD, aby odczytać współrzędne 20 części ciała każdego gracza oraz piłki z każdej klatki obrazu.

Zamiast operować na prostych i wysokopoziomowych statystykach, jak podania czy strzały, możemy zejść do poziomu szczegółowej analizy ruchu zawodników i jego wpływu na przebieg gry

– mówi CEO firmy, Paweł Osterreicher.

Algorytm analizuje jak gracze (i piłka) poruszają się po murawie w trójwymiarze. Bierze pod uwagę dryblingi, orientację ciała w przestrzeni względem piłki, podania czy napastnika - jeśli mówimy o obrońcy. Warstwa analityczna ma pozwolić np. na oszacowanie ryzyka kontuzji lub zmęczenia. Właśnie dlatego jednym z klientów polskiego startupu jest francuski super-klub Paris Saint-Germain F.C.

Dane 3D to nadal forpoczta innowacji, która - z racji na ograniczenia percepcji ludzkiej i technologii - w ogóle nie była wykorzystywana. Aby z niej skorzystać kluby, muszą jednak same posiadać kompetencje Data Science

– zauważa Osterreicher.

PSG ma wykorzystać ReSpo.Vision w czasie treningu i selekcji zawodników, ale polski startup celuje również w bukmacherów, którzy będą mogli trafniej szacować wyniki meczów czy inne zdarzenia, których ludzkie oko nie wychwyci, jak np. prędkość strzału czy długość podania.

Możemy umieszczać wizualizacje meczów za pomocą sylwetek piłkarzy stworzonych z ich części ciała i dostarczać podpowiedzi o prawdopodobieństwie wydarzeń meczowych

– wyjaśnia przedsiębiorca.

Oto przykład. Przed:

Po:

Bukmacherzy i kluby mogą wykupić dostęp do strumienia danych w formie subskrypcji jednego z kilku pakietów. Możliwe jest pobranie danych surowych lub obrobionych i przeanalizowanych.

4.5 mln od Totalizatora Sportowego

Startup ogłosił właśnie domknięcie rundy inwestycyjnej, w której udział wzięły fundusze ffVC Tech & Gaming i RKKVC. Ten pierwszy to „dziecko” amerykańskiego ffVC i polskiego Totalizatora Sportowego.

REKLAMA

Rynki analityki sportowej i danych bukmacherskich z ich przewidywanymi wzrostami ponad 20 proc. rocznie sprawiają, że bardzo wierzymy w sukces ReSpo.Vision i stojącej za nim zaawansowanej technologii

– wyjaśnia motywy inwestycji Maciej Skarul, Partner w ffVC.

Współpraca z Totalizatorem Sportowym ma pomóc w eksploracji branży sportowej. Z kolei ffVC da ekspozycję w USA, np. w formie spotkań z amerykańskimi inwestorami, co może być pomocne w kontekście kolejnych rund inwestycyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA