REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Producent Nurofenu zapłaci 1,4 mld dol. kary. Udziałowcy... odetchnęli z ulgą, akcje w górę

Brytyjski gigant farmaceutyczny Reckitt Benckiser zawarł ugodę z amerykańskimi władzami, która zakończy wszystkie toczące się przeciw niemu dochodzenia federalne. Choć kara jest aż o miliard dolarów wyższa, niż zakładała spółka, inwestorzy i tak ucieszyli się, że ciągnące się latami problemy prawne wreszcie się skończą.

11.07.2019
15:23
Producent Nurofenu zapłaci 1,4 mld dol. kary, czyli o miliard więcej. Udziałowcy... odetchnęli z ulgą
REKLAMA

Fot. Flickr/Philippa Willitts (CC BY-NC 2.0)

REKLAMA

Nurofen, Strepsils, Scholl, Vanish, Finish, Durex. Co łączy te popularne marki? Wszystkie należą do brytyjskiej spółki Reckitt Benckiser, zatrudniającego 40 tys. pracowników giganta branży farmaceutycznej i środków czystości.

Jak informuje Reuters, RB właśnie zawarł ugodę z Departamentem Sprawiedliwości USA oraz z Federalną Komisją Handlu, dzięki której spółka uwolni się z dochodzeń dotyczących działu, którego pozbyła się już pięć lat temu.

Reakcja rynku okazała się wręcz entuzjastyczna. Podczas czwartkowych notowań kurs akcji spółki podskoczył o około 3 proc.

W kwietniu firmie farmaceutycznej Indivior zostały postawione zarzuty sztucznego zawyżania recept na Suboxone, lek stosowany w leczeniu uzależnienia od opioidów.

Amerykańscy śledczy mają dowody, że nielegalna praktyka miała miejsce jeszcze w czasie, gdy Indivior należał do spółki Reckitt Benckiser, choć jej akurat zarzutów nie postawiono.

REKLAMA

Choć RB cały czas działał zgodnie z prawem i stanowczo zaprzecza, że uczestniczył w jakimkolwiek niewłaściwym postępowaniu, rada dyrektorów RB uznała, że ugoda jest w najlepszym interesie firmy i jej udziałowców

— czytamy w oświadczeniu spółki.

Suboxone ma postać listków, które wkłada się pod język lub przykłada do wewnętrznej strony policzka. Uwalniane w te sposób substancje pomagają zwalczyć głód narkotykowy u osoby uzależnionej od opioidów. Lek odpowiada za aż cztery piąte przychodów firmy Indivior.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA