REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polski e-commerce ma poważny problem. Spłonęły serwery OVH

W Strasbourgu doszło do pożaru serwerów firmy hostingowej OVH. W jego wyniku wyłączono serwery, z których korzysta wielu sprzedawców internetowych. Awaria potrwa co najmniej do końca dnia.

10.03.2021
11:25
Awaria BaseLinkera. Polski e-commerce ma poważny problem z powodu pożaru serwerów OVH
REKLAMA

Pożar zniszczył w serwerowni OVH blok SBG2 i uszkodził blok SGB1. Twórca firmy Octave Klabe zapewnił na Twitterze, że w wypadku nie ucierpiał żaden z pracowników. Zalecił jednocześnie klientom, by uruchomili procedury związane ze wznowieniem lub utrzymywaniem infrastruktury teleinformatycznej.

REKLAMA

Jednym z klientów OVH jest firma BaseLinker, która dostarcza sprzedawcom internetowym narzędzie e-commerce ułatwiające zarządzanie sprzedażą. Pozwala ona m.in. na zautomatyzowanie nadawania paczek, druk etykiet i wysyłanie wiadomości do klientów.

BaseLinker informuje na swojej stronie internetowej, że serwery, z których korzysta, nie zostały uszkodzone, ale znajdują się w serwerowni sąsiadującej z pożarem. Według informacji otrzymanych od OVH nie zostaną one dzisiaj uruchomione.

Nasza infrastruktura zapasowych serwerów działa w tym samym mieście, dlatego też jest niedostępna. Zakładaliśmy awarie pojedynczych serwerów lub bloków, nie całego obszaru

- czytamy w komunikacie

Utrudnienia dotkną wszystkich sprzedawców (i ich klientów) korzystających z narzędzia BaseLinker. Z problemami muszą liczyć się sprzedający na Allegro, innych dużych platform sprzedażowych i sklepów internetowych. Może się okazać, że handlarze nie będą mieli dostępu np. do stanów magazynowych. Skutków pożaru nie powinni za to odczuć kupujący.

O utrudnieniach informuje też InPost. Spółka przyznała, że obserwuje problemy w związku z awarią systemu BaseLinker

Jest to niezależne od nas. WebTrucker oraz Manager Paczek działają bez zmian

- tłumaczy

Docelowo z OVH korzysta duża część polskiego internetu. Przy poprzedniej, globalnej awarii dostawcy, poza baselinker.com padły również witryny tysięcy innych serwisów jak Jakdojade, Biedronka.pl, Shoplo, czy Bonito.pl. Ten ostatni sklep przyznał zresztą, że rano utracił część wiadomości od klientów.

Po kilku godzinach przerwy można składać zamówienia. Żadne ze złożonych wcześniej zamówień nie zostało utracone

- zapewnia Bonito.pl

AKTUALIZACJA:

Odpowiedź dotyczącą awarii dostaliśmy również od serwisu OLX

REKLAMA

Sytuacja platformy Baselinker nie ma bezpośrednio wpływu na ogłoszenia opublikowane już w serwisie OLX, za pomocą jej narzędzi. Może mieć wpływ na zbiorczy import nowych ogłoszeń – jednakże jest to sytuacja chwilowa, do czasu wznowienia działania serwerów. To, jak informuje Baselinker, ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin

- informuje biuro prasowe

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA