REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

To już nie przelewki. Polskie gry podbiły świat i zarabiają wielkie pieniądze

Polskie gry wideo to potęga. W 2020 roku przychody polskiej branży gier wyniosły 969 mln euro – podaje raport „The Game Industry of Poland 2021”. Podbiliśmy USA i jesteśmy liderem, jeśli chodzi o równouprawnienie. W branży pracuje w Polsce już ponad 12 tys. osób

12.10.2021
20:55
Polskie gry podbiły świat i zarabiają wielkie pieniądze. „The Game Industry of Poland 2021”
REKLAMA

Polska branża gier wideo, po roku pełnym ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, wciąż dynamicznie się rozwija. Liczby mówią same za siebie. W kraju odnotowaliśmy wzrost o 30 przedsiębiorstw, rok do roku, jeżeli chodzi o liczbę producentów i wydawców gier. W sierpniu 2021 r. było ich na polskim rynku 470.

REKLAMA

Tylko w 2020 r. krajowi twórcy mogli pochwalić się premierami ponad 600 tytułów gier na wszystkich platformach łącznie. Rok 2021 obfituje w masę udanych premier i zapowiada się rekordowo. W 2020 roku przychody polskiej branży gier wyniosły 969 mln euro.

Kompleksowy raport na temat branży gier w Polsce przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii i przy wsparciu eksperckim Game Industry Conference.

Celem raportu „The Game Industry of Poland 2021” jest nakreślenie profilu polskiej branży gier, jej potencjału i mocnych stron, ze szczególnym uwzględnieniem zmian jakie zaszły w tym sektorze w ciągu ostatnich pandemicznych miesięcy.

PARP, w ramach przygotowania raportu, zebrał dane od ponad 180 podmiotów działających w branży gier w Polsce. Nasza publikacja została opracowana przy wsparciu merytorycznym Game Industry Conference i posiłkuje się danymi Gameanalytics.info i Euromonitor International, który pokazuje najnowsze trendy rynkowe oraz prognozy rozwoju rynku gier w Polsce.– wyjaśnia Sławomir Biedermann z PARP.

Branża gier to stałe wzrosty. Polska jest potęgą

Gry wideo to poważny i stabilny biznes. Wzrost przychodów branży gier w Polsce, w ujęciu rok do roku, od trzech lat utrzymuje się na poziomie blisko 30 proc., a w 2020 roku jeszcze bardziej przyspieszył.

Widać to także na giełdzie. Wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, publikujących swoje raporty finansowe, 73 proc. z nich odnotowało wzrost przychodów. Najszybszy wzrost odnotowały Ten Square Games, HUUUGE  Games i BoomBit (wszystkie trzy gry mobilne w modelu Free-to-Play), a także PlayWay, People Can Fly, Creepy Jar, Bloober Team, All in games, Forever Entertainment, 11 bit studios i QLOC.

Polska jest jednym z liderów w produkcji gier na PC – wynika z raportu „The Game Industry of Poland 2021”. W „Top 200 Steam wishlists” (ranking gier, które najwięcej graczy ma na swojej liście życzeń) Polska wysuwa się na globalne prowadzenie z 38 tytułami gier w sierpniu 2021 roku.

Dla porównania, USA ma w tym rankingu 35 tytułów, Canada - 16, Wielka Brytania – 15. W raporcie „The Game Industry of Poland 2021” czytamy, że analizując poszczególne rankingi „Steam Wishlists” można przyjąć założenie, że polskie gry osiągnęły szczególną przewagę w segmencie indie i AA+.

Polskie gry podbiły USA

Eksport generuje blisko 96 proc. przychodów polskiej branży gier. Stany Zjednoczone pozostają kluczowym kierunkiem eksportu. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu jest Unia Europejska, w tym  przede wszystkim: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Eksport na rynki azjatyckie stanowi na ten moment tylko nieco ponad 10 proc. przychodów branży.

W 2020 roku polska branża gier osiągnęła w końcu stan, w którym więcej gier jest eksportowanych niż importowanych. Oznacza to, że branża odnotowała większe przychody ze sprzedaży gier za granicę, niż polscy konsumenci wydali na zagraniczne tytuły.

Produkcja gier jest jedyną branżą sektora kreatywnego, której udało się to osiągnąć. Polska importuje o wiele więcej zagranicznych filmów, płyt i książek niż eksportuje. Takim osiągnięciem może pochwalić się tylko kilka krajów na świecie.

Praca w polskiej branży gier wideo

W branży gier w Polsce pracuje ponad 12 tys. osób, co stanowi wzrost o 24 proc. w stosunku do 2020 r.

Z raportu wynika, że 25 proc. osób zatrudnionych w branży to kobiety. Stawia to nasz kraj w światowej czołówce a wyższy odsetek w tej kategorii odnotowuje tylko Wielka Brytania.

Z roku na rok polska branża gier przyciąga też coraz więcej doświadczonych pracowników z zagranicy.  Aktualnie w polskiej branży gier pracuje ponad 1000 obcokrajowców.

 class="wp-image-1569115"

Gry na PC w modelu premium wciąż dominują

Produkcja gier na PC wciąż pozostaje główną specjalizacją polskiego gamedevu. Z premierami gier na PC często jednocześnie pojawiają się wydania tych samych tytułów na Xboxa i PlayStation, jednakże im mniejsze studio, tym większe prawdopodobieństwo, że najpierw powstanie gra na PC, a dopiero później wersja na konsole.

REKLAMA

Jednocześnie, w ostatnich latach obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost nowych tytułów wydawanych na Nintendo Switch. Należy mieć jednak na uwadze, że są to zwykle gry importowane z platformy PC.

W raporcie, poza aktualnym stanem branży, opisane są również historie sukcesu polskich firm, w tym Donkey Crew, GOG.COM, HUUUGE Games, People Can Fly czy Roboto Global.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA