REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polak na czele globalnej korporacji. Jacek Olczak szefem Philip Morris International

Philip Morris International działa na 180 rynkach i zatrudnia 80 tys. pracowników. Teraz na czele jednego z największych producentów papierosów na świecie stanie polski menedżer Jacek Olczak.

14.12.2020
13:28
Polak na czele globalnej korporacji. Jacek Olczak szefem Philip Morris International
REKLAMA

Jacek Olczak w strukturach Philip Morris pracuje od 27 lat. Łodzianin pełnił ostatnio funkcję prezesa ds. operacyjnych. Karierę w strukturach PMI rozpoczął od stanowiska menedżera w Dziale Finansów w polskim oddziale na początku lat 90. Następnie pełnił rolę Dyrektora Zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, Prezydenta PMI na region Unii Europejskiej i Prezesa ds. Finansowych (CFO) PMI. Tą ostatnią funkcję pełnił do grudnia 2018 roku.

REKLAMA

Od maja 2021 r. Jacek Olczak zostanie CEO całej firmy

Bezpośrednio po Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy firmy zastąpi na tym stanowisku André Calantzopoulosa.

Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu

– mówi André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International.

Mniej tradycyjnych papierosów, więcej nowoczesnej alternatywy

Cel, jaki postawił przez sobą Jacek Olczak, dotyczy dalszego wprowadzania alternatywnych wyrobów tytoniowych na rynek. PMI chce odejść od sprzedaży klasycznych papierosów na rzecz produktów, które nie wydzielają dymu papierosowego, w którym zawarta jest znaczna część rakotwórczych substancji.

Największe nadzieje producent wiąże z systemem podgrzewania tytoniu IQOS. W Polsce jest on odstępny od 3 lat, na świecie zadebiutował już w 2014 r. Od tego czasu IQOS wszedł na 60 rynków, a PMI szacuje, że z palenia na podgrzewanie tytoniu przestawiło się ok. 11,7 mln osób.

W naszych produktach podgrzewających tytoń udało nam się zredukować poziomy szkodliwych i potencjalnie szkodliwych związków w aerozolu o 90-95 proc. w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście idealnym wyjściem jest rzucenie palenia, ale dla części konsumentów to nie jest rozwiązanie

– podkreśla Jacek Olczak

Warto zwrócić przy okazji uwagę, że łodzianin nie jest jedynym Polakiem, który piastuje w PMI wysokie stanowisko. Andrzej Dąbrowski jest Prezesem Zarządu Philip Morris w Meksyku, Aleksandra Samulewicz Wiceprezydentem ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości na region UE, Aleksander Grzesiak Wiceprezydentem ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości w USA, a Michał Mierzejewski – Prezesem Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA