REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rozpętali rewolucję w sztucznej inteligencji. Microsoft wykłada niewyobrażalną kasę

Inwestorzy chcą kupić akcje OpenAI za 29 mln dol. Sama firma raportuje zaś, że w 2022 roku jej zyski wyniosły 200 mln dol. Za gigantyczną waluację odpowiadają perspektywy wzrostu i wykorzystania sztucznej inteligencji w każdej dziedzinie naszego życia.

12.01.2023
6:59
Rozpętali rewolucję w sztucznej inteligencji. Microsoft wykłada niewyobrażalną kasę
REKLAMA

Dwa fundusze VC Thrive Capital i Founders Fund, mają negocjować zakup akcji OpenAI za 300 mln dol. od obecnych posiadaczy, między innymi pracowników. WSJ podaje, że ma to podnieść wycenę OpenAI dwukrotnie. W 2021 roku startup zamknął rundę inwestycyjną przy wycenie 14 mld dol.

REKLAMA

OpenAI wciąż wiele nie zarabia, ale to nie zniechęca inwestorów

Przed trzema laty, Sam Altman, szefujący OpenAI stwierdził (wideo poniżej), że kiedy uda się mu stworzyć sztuczną inteligencję, to jednym z pierwszych pytań, jakie jej zada, będzie dotyczyło sposobów komercjalizacji.

Po prawdzie OpenAI już teraz ma model przychodowy - oddaje API dla komercyjnych zapytań. W przypadku Dalle-E, tworzącego obrazy, za jeden z nich trzeba zapłacić dwa centy w przypadku rozdzielczości 1024x1024. Tyle samo kosztuje tysiąc tokenów do wykorzystania w modelu językowym Davinci. Startup ocenia, że wystarczy to wygenerowania 750 słów.

API OpenAI dostępne jest również dla klientów chmury Azure jako usługa. Sam Microsoft zainwestował wcześniej w startup i zamierza wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji, aby poprawić funkcjonowanie swojej wyszukiwarki. Jednym z zastosowań może być dodanie chatbota ChatGPT do Binga.

Microsoft chce zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe w ChatGPT. Producent oprogramowania jest gotów wyciągnąć z portfela 10 mld dol.

OpenAI zbudowało gigantyczny biznes w zaledwie siedem lat

Wśród zespołu founderskiego znalazły się takie sławy jak szef Tesli, Elon Musk czy współtwórca LinkedIn, Reid Hoffman, ale również Wojciech Zaremba z Kluczborka, który doświadczenie zdobywał w Google i Meta.

REKLAMA

Organizacja działa najpierw jako non-profit, ale w 2019 roku zmieniła model na nastawiony na zysk. Bez tego nie udałoby się jej zebrać funduszy na ogromną moc obliczeniową wymaganą do pracy na sztuczną inteligencją.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA