REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Trzecia edycja programu „Mój Prąd” ruszy w lipcu

Z odpowiedzi na interpelacje poselską Agnieszki Pomaski wynika, że trzecie edycja programu „Mój Prąd” ruszy od 1 lipca. Obecnie ustalany ma być przewidywany poziom dofinansowania.

17.03.2021
17:01
Moj-Prad-autokonumpcja
REKLAMA

Zajmujący się takimi programami jak „Czyste Powietrze”, czy „Stop Smog” muszą z zazdrością patrzeć na kolegów od „Mojego Prądu”. Nie ma bowiem wątpliwości, że to najlepsza inicjatywa rządu, wpisująca się i w transformację energetyczną i walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

REKLAMA

W ramach dwóch już edycji programu „Mój Prąd” wypłacono ponad 127 tys. dotacji na łączną kwotę ponad 637,5 mln zł. Przełożyło się to na 728 576,17 kW mocy instalacji PV oraz redukcję emisji CO2 na poziomie 582 860 932 kg w ciągu roku. Trudno więc się dziwić, że reprezentanci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od początku roku mówili, że trwają pracę nad trzecią edycją. Teraz okazuje się, że ta najprawdopodobniej ruszy od lipca.

Mój Prąd z trzecią edycją

Chociaż data 1 lipca jako start trzeciej edycji programu „Mój Prąd” padła oficjalnie, to - jak podaje serwis globenergia.pl - Donata Bieniecka-Popardowska, rzeczniczka NFOŚiGW, zaznacza, że najlepiej poczekać na oficjalne potwierdzenie terminu naboru w stosownych komunikatach.

Zasugerowała więc, że być może będzie potrzebne ciut więcej czasu. W odpowiedzi wszak na interpelacje posłanki Pomaski wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński twierdzi, że „trwają prace uzgodnieniowe w zakresie dotyczącym programu priorytetowego Mój Prąd, w tym przewidywanej wysokości dofinansowania”. 

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że w trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wnioskowanie ma być nadal w tak prostej formie jak dotychczas. Formą finansowania ma zaś być dotacja. O środki będą mogły starać się osoby fizyczne. Tym razem nacisk ma być kładziony na inwestycje, dzięki którym gospodarstwa domowe jeszcze lepiej będą zarządzać swoimi zasobami energetycznymi. Tym samym największe szanse na dotacje będą mieli inwestujący np. w punkty ładowania, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła.

Mój Prąd, czyli wnioski tylko online

REKLAMA

Raczej na pewno w trzeciej edycji programu utrzymana będzie zasada z marca 2020 r., żeby wnioski składać wyłącznie online. Za pośrednictwem portalu gov.pl, przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Program „Mój Prąd” od początku koncentruje się na dofinansowaniu instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Wsparcie finansowe obejmowało do tej pory połowę kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł liczone na jedną inwestycje. Projekt musiał być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, zapewnia że osoby, które złożyły swoje wnioski w terminie podczas drugiego naboru - nie mają żadnych powodów do obaw. Otrzymają swoje dofinansowanie. Nie jest za to jeszcze pewne, czy w trzeciej edycji programu „Mój Prąd” będą mogli udział wziąć też ci, którzy swoje energetyczne projekty zakończyli między kolejnymi naborami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA