REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Delektujesz się ciszą w parku, a tu nagle piekielny wizg kosiarki. Też tak cię wkurza zanieczyszczenie hałasem?

Problem hałasu w miastach narasta. Mieszkańcy chcący uciec od zgiełku i spędzić trochę czasu w miejskich parkach lub na terenach zielonych nie mają na to szansy, bo zamiast delektować się odgłosem ćwierkających ptaszków, borykają się z doskwierającymi odgłosami dobiegającymi z gwarnych ulic. Jedyne co może dać nadzieję, to rozwój technologii i zastąpienie głośnych narzędzi spalinowych akumulatorowymi. Fot. Love4aya/Shutterstock

17.02.2023
18:11
Delektujesz się ciszą w parku, a tu nagle piekielny wizg kosiarki. Też tak cię wkurza zanieczyszczenie hałasem?
REKLAMA

Konsekwencje zanieczyszczenia hałasem ostatnio budzą coraz większe
zainteresowanie, ponieważ ludzie coraz częściej szukają azylu od miejskiego zgiełku. Z raportu UN Environment Program (UNEP) z 2022 r. wynika, że długotrwała ekspozycja na intensywny hałas z otoczenia, każdego roku zabija przedwcześnie 12 tys. Europejczyków. Dodatkowo u 48 tys. z nich prowadzi do choroby niedokrwiennej serca.

REKLAMA

Aż 22 mln mieszkańców Europy cierpi na chroniczne rozdrażnienie związane z uporczywym hałasem. Z danych Eurostatu wynika z kolei, że od 3 lat rośnie odsetek skarżących się na hałas uliczny lub sąsiedzki. W 2019 r. wynosił on 17,3 proc., rok później 17,6 proc., a w roku 2021 było to już 18,1 proc.

Cisza w parku na wagę złota

Hałas w miastach to nie tylko ruch drogowy, również sąsiedzi mogą uprzykrzyć życie kosiarką spalinową lub piłą łańcuchową. Dane nie pozostawiają złudzenia. Przy takich decybelach niedługo stracimy słuch.

Intensywny ruch uliczny, odbierany przez kierowcę jadącego samochodu ma poziom 80 dB. Dla porównania: sąsiad używający spalinowej kosiarki do trawnika generuje nawet do 120 dB, czyli tyle co przejeżdżający tuż obok nas motocykl. Spalinowa piła łańcuchowa lub dmuchawa do liści to 110 dB, a to już poziom głośnego grzmotu podczas burzy – podaje UNEP,

Można spodziewać się, że trend wyciszania miast będzie coraz mocniej zyskiwał na znaczeniu, a co za tym idzie, wzrośnie zapotrzebowanie na alternatywne rozwiązania pozwalające na zmniejszenie hałasu.

Zanieczyszczenie hałasem można łatwo ograniczyć

REKLAMA

Jednym ze sposobów na ograniczenie hałasu mogą być akumulatorowe narzędzia, które zachowując osiągi i możliwości (np. kosiarek spalinowych), nie emitują zanieczyszczeń powietrza ani hałasu. Sprawdzą się w miejscach objętych większym stopniem ochrony, a także w parkach. Zdadzą egzamin wśród drwali i leśników, bo są łatwe w transporcie i nie wymagają dostępu gniazdka.

Wspierając dążenie do tworzenia przyjaznych miast w myśl „silent city”, rozwijamy całą gamę rozwiązań do architektury krajobrazu. Akumulatorowe kosiarki, pilarki łańcuchowe, podkaszarki, nożyce do żywopłotu czy dmuchawy pracują ciszej i nie emitują spalin – przekonuje Karol Omelan, przedstawiciel firmy Milwaukee na Europę Środkową i Wschodnią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA