REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Wiemy, dlaczego chcą wysłać Allegro na giełdę. Serwis podał właśnie wyniki finansowe

Allegro rośnie jak na drożdżach. Jeśli w ubiegłym roku zysk skoczył o niemal trzy czwarte, a przychody o jedną trzecią, to strach pomyśleć, co się będzie działo w 2020 r. Podczas lockdownu e-commerce eksplodował, a serwis z siedzibą w Poznaniu stał się głównym beneficjentem tego boomu. Dla funduszy, do których należy Allegro, to najlepszy moment na wycofanie z inwestycji i lukratywny zwrot z niej.

09.07.2020
18:23
REKLAMA

Na zdj. Francois Nuyts, CEO Allegro

REKLAMA

Z rocznego sprawozdania finansowego złożonego w KRS w czwartek 9 lipca wynika, że w 2019 r. Allegro zarobiło na czysto 399 mln zł – o 73 proc. więcej niż rok wcześniej. EBITDA wzrosła o 18 proc. do 1,21 mld zł, a przychody o 31 proc. do 2,39 mld zł. Pod koniec 2019 roku Allegro.pl miało 21 mln zarejestrowanych użytkowników, a w pięciu miastach Polski zatrudniało ok. 2000 pracowników.

Bieżący rok, biorąc pod uwagę pandemiczny boom na e-commerce, będzie jeszcze lepszy. Nie ma co się dziwić, że trzy fundusze private equity, które od 2016 r. są właścicielami serwisu, zaczęły interesować się jego wyprawieniem na giełdę.

 class="wp-image-1196007"
Wyciąg z KRS

Jako pierwszy o IPO Allegro napisał koniec czerwca Bloomberg. Po nieoficjalnych doniesieniach amerykańskiego serwisu zainteresowanie kondycją największej platformy e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej będzie zdecydowanie większe niż do tej pory. I to nie tylko w Polsce.

Allegro największą spółką na GPW?

Jeśli trzy fundusze Cinven, Permira i Mid Europa, do których od prawie czterech lat należy serwis, rzeczywiście przygotowują jego IPO, to o Allegro.pl będzie głośno nie tylko na naszym zapyziałym parkiecie.

Inna sprawa, że sami Amerykanie, pisząc o planach wysłania serwisu na giełdę, sugerowali, że wcale nie musi chodzić o GPW. W sumie racja, wartość IPO – zdaniem Bloomberga – mogłaby przekroczyć 10 mld euro, byłby to więc jeden z największych debiutów w Europie. Nie dość na tym, w transakcję w roli koordynatorów akcji mieliby się zaangażować Goldman Sachs i Morgan Stanley, a Lazard Ltd. odpowiadał za przygotowanie transakcji.

Gdyby jednak jakimś cudem Allegro.pl trafiło na giełdę w Warszawie, to z miejsca stałoby się największą spółką na niej notowaną. Pomarańczowe plecy poznaniaków oglądaliby wiedźmini z CD Projektu, Orlen czy PKO BP.

Ciekawe, co zdecyduje triumwirat funduszy.

Fundusze biją się o przejęcie Allegro

Gdy w 2015 r. Naspers, poprzedni właściciel Allegro.pl, ogłosił, że zamierza pozbyć się platformy, mówiono, że wśród chętnych są Chińczycy z Alibaba Group i Amerykanie z eBaya, ale tak naprawdę od początku o przejęcie serwisu biło się kilka konsorcjów funduszy private equity. Najlepsi okazali się obecni właściciele, którzy kupili Allegro.pl za 3,25 mld dol. Cinven i Permira przejęły po 45 proc. udziałów, a Mid Europa Partners 10 proc.

REKLAMA

Naspers przejął Allegro.pl w 2008 r. za 950 mln funtów od spółki Tradus, w tamtym czasie również właściciela serwisów otomoto.pl i otodom.pl.

W ciągu kolejnych ośmiu lat południowoafrykański właściciel stworzył w Polsce konglomerat, w skład którego oprócz serwisu e-commerce weszły serwis ogłoszeniowy OLX, płatności PayU, porównywarka cen Ceneo.pl, komunikator GG, odsprzedany w 2016 r. funduszowi Xevin Investments, serwis finansowy Bankier.pl, który kupił Bonnier Business Polska, Wykop.pl czy zlikwidowany Blip.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA