REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

18 mln Polaków nie dostanie listu z ZUS. Chcesz się powkurzać, skorzystaj z PUE

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie listownie wysyłał informacji o stanie konta ubezpieczonego – dowiedział się Bizblog.pl. Nie będziemy zatem łapać się za serce, patrząc na to, ile udało nam się zgromadzić na jesień życia. No chyba, że sprawdzimy to sobie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS

29.05.2020
6:55
list z zus list z zusu
REKLAMA

Listu z ZUS nie dostaniemy w tym roku przez potworne zamieszanie z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Zakłada to jedna z ustaw, która została uchwalona w związku z występowaniem w Polsce COVID-19. Informacje o stanie konta ubezpieczonego będą dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

– poinformował Bizblog.pl rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski.

W normalnych warunkach Zakład jest zobowiązany przedstawić saldo wszystkim tym, na których konta wpłynęła co najmniej jedna składka. W tym roku przepisy przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej zdjęły z ZUS-u obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji o środkach zgromadzonych na ich kontach.

List z ZUS. Ile masz na koncie, a ile subkoncie ZUS

Rozsyłana co roku do ponad 20 mln Polaków informacja o stanie konta ubezpieczonego jest największą akcją wysyłkową w ZUS-ie. Pierwsze koperty trafiały do adresatów zawsze w połowie czerwca, ostatnie w drugiej połowie sierpnia.

Informacja rozsyłana przez Zakład pokazuje stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2019 r. i obejmuje zwaloryzowaną wysokość kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 r. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych waloryzacja obejmuje składki nie za miniony, ale za jeszcze poprzedni jeszcze rok.

W liście z ZUS-u wyszczególnione są też składki wpłacone w całym 2019 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące, a także te, które w ramach II filaru, zasiliły subkonta ubezpieczonych.

Środki zgromadzone na subkontach oraz kwoty przekazane przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego przedstawione są z rozróżnieniem na składki należne i faktycznie odprowadzone.

Symulacja przyszłej emerytury

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają też informację, jakiego rzędu mogą otrzymać świadczenie. W przyszłości. Wyliczenia przedstawione są w oparciu o stan konta ubezpieczonego oraz konta i subkonta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje cztery wyniki wyliczeń z uwzględnieniem dalszej pracy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływach składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy i przy założeniu, że kończymy aktywność zawodową i więcej nie otrzymamy ani jednej składki.

Bez względu na który wynik spojrzymy, rzadko zdarza się, że ubezpieczony nie zbiera szczęki z podłogi, widząc, ile może otrzymać na starość. Zwykle są to kwoty o wiele niższe niż chcielibyśmy mieć do dyspozycji. Na szczęście nie warto się do nich przywiązywać.

Pamiętajmy, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej

– przypomina ZUS.

IoSKU tylko przez PUE ZUS

W ubiegłym roku z 20,5 mln osób zaledwie 2,5 mln (co ósmy ubezpieczony) otrzymało informację o stanie konta w formie elektronicznej na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Chcąc założyć konto na PUE ZUS, należy wejść na stronę www.zus.pl. Następnie kliknij „Zarejestruj się” i wskaż, dla kogo zakładasz profil – dla osoby pracującej, emeryta/rencisty, zasiłkobiorcy, prowadzącego działalność gospodarczą, przedsiębiorcy/płatnika.

Po wypełnieniu formularza, ustal hasło do konta, login dostaniesz na wskazany adres e-mail. Teraz musisz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz w tym celu udać się osobiście do oddziału ZUS, a jeśli wolisz uniknąć wizyty w placówce, użyć podpisu elektronicznego albo wykorzystać system bankowości elektronicznej autoryzowany przez ZUS.

Wystarczy kliknąć ikonę banku, zalogować się, a następnie uzupełnić potrzebne dane. I gotowe.

REKLAMA

PUE ZUS przyda ci się nie tylko, żeby sprawdzić stan konta w ZUS, ale na przykład po to, by wypełnić wniosek o postojowe albo każde inne świadczenie bez konieczności odwiedzania oddziału ZUS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA