REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

W Krośnie powstaje blok energetyczny do produkcji paliwa z odpadów komunalnych

Gospodarka odpadami to jedna z tych spraw, która regularnie spędza sen z powiek samorządowcom. Ale w Krośnie pokazują, że zamiast zapychać kolejne składowisko, można ze śmieci robić całkiem inny użytek. Dotyczy to sumie 27 podkarpackich gmin.

27.06.2021
11:19
gospodarka-odpadami-energia-Krosno
REKLAMA

Budowa bloku energetycznego na terenie elektrociepłowni „Łężańska” w Krośnie to jeden z ostatnich etapów integracji miejskiej gospodarki odpadami z gospodarką energetyczną. Dzięki temu krośnieńska elektrociepłownia będzie wyposażona w kolejną instalację kogeneracyjną, która będzie wytwarzała energię cieplną i elektryczną. A to wszystko z paliwa alternatywnego - powstałego na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. 

REKLAMA

„Budowa bloku energetycznego przyczyni się do zoptymalizowania gospodarki cieplno-energetycznej prowadzonej przez Krośnieński Holding Komunalny i zabezpieczy status efektywnego systemu ciepłowniczego dla miejskiej sieci ciepłowniczej” – zapewnia w rozmowie z Bizblog.pl Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosno.

Gospodarka odpadami da ciepło i energię

Energia cieplna produkowana w bloku energetycznym będzie w całości wykorzystywana na potrzeby Elektrociepłowni „Łężańska”, obsługującej miejską sieć ciepłowniczą, której długość wynosi ok. 32 km, a ponad 80 proc. to sieć preizolowana. Natomiast energie elektryczna w ten sposób wyprodukowana będzie wykorzystywana na miejscu na potrzeby instalacji i całej spółki. Jak słyszymy ta inwestycja „stanowi domknięcie wcześniej wdrożonych działań i rozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami”.

Wcześniej zmodernizowano i rozbudowano części mechanicznej i biologicznej instalacji przetwarzania odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. Wybudowano również nowoczesny i wielofunkcyjny PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów). Budowa bloku energetycznego z kolei to istotny element uzupełnienia infrastruktury zagospodarowania odpadów o konieczny element termicznego zagospodarowania frakcji palnej, tzw. resztkowej, która nie może być składowana na składowisku odpadów ani też w żaden sposób ponownie wykorzystana.

Będą to głównie pozostałości z procesu sortowania odpadów komunalnych

– wskazuje Joanna Sowa.

Blok energetyczny dla Krosna i 27 gmin

Budowa bloku energetycznego na odpady komunalne to część wieloetapowego projektu pn. „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w regionie południowym województwa podkarpackiego”. Jego realizacja ma być skuteczną receptą na zagospodarowywanie odpadów komunalnych dla Krosna i 27 innych, podkarpackich gmin.

Drugi etap projektu, który zakłada budowę takiego alternatywnego bloku, ma pod skrzydłami Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Koszt całkowity to ponad 140,5 mln zł, z czego ponad 111 mln zł to zewnętrzne dofinansowanie - z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

„Tego typu inwestycje jak niniejsza w Krośnie są i będą potrzebne, aby zagospodarować w pełni nasz potencjał odpadów i unikać ich składowania na rozrastających się wysypiskach śmieci” - przekonuje Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

Dzięki tej inwestycji w kogeneracji będzie wytwarzanych ponad 75 proc. energii, a nie 55 proc. - jak jest obecnie. Wydajność termicznego wykorzystania w ten sposób odpadów ma wynieść do 20 tys. ton na rok. Dopełnieniem ma być gotowa w 2024 r. - jak zapewniają władze Krosna: bezpieczna dla mieszkańców i środowiska - spalarnia śmieci.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA