REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

Groził spółkom węglowym finansową głodówką. Brytyjski miliarder na razie sam traci krocie

Należący do Chrisa Hohna fundusz Children’s Investment Fund stracił 8,8 proc. w lutym z powodu wyprzedaży akcji na giełdach z powodu obaw przed epidemią koronawirusa. Hohn wsławił się niedawną zapowiedzią odcięcia spółek węglowych od finansowania przez banki.

04.03.2020
16:15
Skutki koronawirusa. Brytyjski inwestor groził spółkom węglowym finansową głodówką, a teraz sam traci krocie
REKLAMA

Jak informuje agencja Bloomberg, strategia inwestycyjna funduszu hedgingowego Chrisa Hohna, oparta na długich pozycjach, wyjątkowo źle przeszła próbę załamania na światowych giełdach.

REKLAMA

Panikę, która opanowała giełdy w ostatnim tygodniu lutego, znacznie lepiej zniosły fundusze hedgingowe o odmiennej strategii inwestycyjnej. Fundusze, które inwestują w spółki technologiczne, potrafiły w lutym zanotować wzrost wartości swych aktywów.

Trzeba jednak przyznać, że do niedawna fundusz brytyjskiego miliardera radził sobie znakomicie. Jeszcze w styczniu osiągnął stopę zwrotu na poziomie 3,8 proc., a 2019 rok zakończył wzrostem aż o 41 proc. Był to najlepszy wynik funduszu Hohna od sześciu lat.

Chris Hohn najwyraźniej nie przejął się nawałnicą przetaczającą się przez giełdy w zeszłym tygodniu, bo 28 lutego napisał list, w którym ostrzegł banki, że inwestycje w węgiel zakończą się dotkliwymi stratami.

Jak wyjaśnił, ceny energii odnawialnej z roku na rok są coraz niższe, a unijne przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla sprawiają, że produkcja prądu za pomocą spalania paliw kopalnych robi się coraz droższa.

Dokument został zaadresowany do prezesa Banku Anglii Marka Carneya, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde i prezesów Barclays, HSBC oraz Standard Chartered.

Węgiel jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych na świecie, a regulatorzy i system finansowy nie zajmują się odpowiednio ryzykiem jego dalszego wykorzystania w energetyce

– argumentował Chris Hohn.

Hohn wezwał także organy regulacyjne, by zmusiły banki do publicznego ujawnienia swojej ekspozycji na węgiel.

REKLAMA

Hohn już wcześniej ostrzegał korporacje przed inwestowaniem w węgiel. Pod koniec ubiegłego roku wystosował list do Alphabet, Airbusa i Moody’s, w którym prosił o większą przejrzystość w sprawie emisji dwutlenku węgla. W przeciwnym razie groził, jego fundusz będzie głosował przeciwko ponownemu powołaniu dyrektorów.

Jego fundusz zarządza aktywami o wartości około 30 mld dol. Hohn znany jest z tego, że przejmuje duże pakiety akcji w spółkach, a potem lobbuje za gruntowanymi zmianami w ich strukturze zarządczej, licząc, że uda się zwiększyć wartość tych firm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA