REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Michał Szafrański ma patent na przechytrzenie Empiku. W grę wchodzi 80-100 tys. zł

Empik nie cieszy się wśród autorów i wydawców książek dużą estymą. Sieć lubi korzystać ze swojej mocnej pozycji na rynku i nie zostawia twórcom zbyt dużego pola manewru. W końcu, jeżeli chcą zaistnieć na rynku, prędzej czy później i tak do Empiku trafią. Michał Szafrański znalazł sposób, jak zagrać potentatowi na nosie.

26.06.2019
13:45
empik-mały format sklepów
REKLAMA

Na wydawaniu książek Michał Szafrański zna się jak mało kto. Autor bloga „Jak oszczędzać pieniądze” swoją pierwszą pozycję wydał w self publishingu. W ciągu niespełna roku bloger sprzedał 30 tys. egzemplarzy i zarobił na czysto 1,4 mln zł.

REKLAMA

Pociąg z napisem Szafrański już odjechał. I myślę, że wsiądzie do niego i odjedzie Wam jeszcze wielu autorów, którzy przekonali się już, że także w polskich warunkach można zrealizować bardzo udany self-publishing – przekonywał wówczas.

Zobacz także

Mimo to, swoją drugą książkę zdecydował się wydać w klasycznym modelu.

Swoje zmagania podsumował w bardzo długim wpisie, w którym krok po kroku wyjaśnia, jak nie dać się naciąć największej sieci księgarni w Polsce. Szafrański rozważa w nim m.in. to, jak zoptymalizować swoje wydatki na promocję.

Drogi wiodące do wypromowania swojej książki są zasadniczo dwie. Pierwsza polega po prostu na zapłaceniu Empikowi za odpowiednią ekspozycję. Sieć drukuje nam wtedy plakaty, wiesza je przy bramkach wejściowych i oddaje do zagospodarowania najbardziej widoczne półki. I tu zaczynają padać twarde liczby. To wszystko, zdaniem blogera, może kosztować w granicach 80-100 tys. zł za dwa tygodnie dodatkowej promocji.

Ogrom pieniędzy, prawda? Dlatego Szafrański proponuje inną drogę. Chodzi o to, by wepchnąć swoją książkę do listy TOP20, która również daje nam uprzywilejowane miejsce w księgarni, ale nie wymaga (teoretycznie) żadnego wkładu finansowego.

Ostatnia książka blogera trafiła na tę listę 14.05. Wynik?

Wystarczyło do tego zaledwie 426 sprzedanych egzemplarzy.

Oczywiście to tylko jednostkowa próba. Inaczej próg wejścia będzie wyglądał, gdy na rynek wskakują gorące premiery, inaczej w momencie, gdy na rynku wydawniczym zaczyna się posucha.

Jeśli ze sprzedażą 426 egzemplarzy wylądowałem w TOP 20 na dwa tygodnie, to oznacza, że ta sieć księgarni wcale nie sprzedaje tak wielu książek, jak się powszechnie wydaje – komentuje na blogu Szafrański.

No i zaczynamy teraz przeliczanie. Owe 426 egzemplarzy pomnożone przez cenę książki – 30,49 zł, daje 13 tys. zł. I to zakładając, że nikt poza wydawcą ich nie kupuje. Dzięki temu z jednej strony trafiamy na listę bestsellerów, z drugiej – mamy pulę książek, które możemy komuś sprezentować, albo dać do dalszej odsprzedaży. Proste?

To zresztą nie wszystko. Szafrański dodaje, że gdy jego książka spadła w rankingu (w okolice końca pierwszej setki), zdecydował się zamówić 14 egzemplarzy i czekał na efekt. Następnego dnia publikacja skoczyła o 25 miejsc. I to za darmo, bo autor zrobił dwa zamówienia – na 9 i 5 książek, dzięki czemu nie musiał wybierać opcji natychmiastowej płatności. Zamówienie można oczywiście anulować dzień później i w ten sposób, na „bezpłatny kredyt Empiku” windować pozycję swojej książki na liście TOP 100.

REKLAMA

Szafrański zapewnia, że nie chciał manipulować sprzedażą książki, zależało mu tylko na poznaniu mechanizmu listy bestsellerów. Łatwo sobie jednak wyobrazić wydawcę, który widząc kiepską sprzedaż, chwyta się ostatniej deski ratunku i zaczyna takie harce. Dane liczbowe przytoczone przez blogera pokazują, że jest to banalnie proste.

Nic dziwnego, że popularni twórcy internetowi coraz częściej zamiast bawić się w negocjacje z księgarniami, decydują się działać na własną rękę. Poza Szafrańskim duży sukces w self publishingu osiągnął też Radek Kotarski (twórca kanału Polimaty) czy Eliza Wydrych-Strzelecka, znana jako Fashionelka,

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA