REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Dwóch Polaków w szóstce najlepszych młodych ekonomistów na świecie

Polscy uczniowie po raz pierwszy pojechali na Międzynarodową Olimpiadę Ekonomiczną. Dwójce z nich udało się uzyskać tytuł "Best in Economics".

01.08.2019
10:34
Dwóch Polaków w szóstce najlepszych, młodych ekonomistów na świecie
REKLAMA

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest w Polsce organizowana od 1987 roku przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Polacy nie jeździli jednak na zawody międzynarodowe. Zmieniło się to w tym roku, kiedy najlepsza piątka pojechała na światowe finały do Sankt Petersburga.

REKLAMA

Najlepsi musieli się jednak wcześniej przebić przez trzy etapy krajowych zawodów. Na starcie stanęło blisko 10 tys. uczniów z 743 szkół ponadgimnazjalnych. Na zawody okręgowe zakwalifikowało się już tylko 804. Etap centralny wyłonił zaś najlepszą „30”, z której rekrutowała się nasza reprezentacja. W Rosji stawiła ona czołą reprezentantom 23 krajów.

Polscy debiutanci w czołówce.

Olimpiada składała się z trzech modułów: ekonomii, finansów i zadania biznesowego. Polacy najlepiej poradzili sobie w ekonomii. Jakub Klicki i Maksymilian Mucha otrzymali tytuły Best in Economics, który trafił do szóstki najlepszych uczestników tej części. W klasyfikacji końcowej, w której brano pod uwagę wyniki zespołowe, nie poszło naszym już tak świetnie. Wygrała Brazylia, a Polacy znaleźli się poza podium.

Czwórka naszych dostała jednak srebrne medale. Na olimpiadach przyznaje się je bowiem w osobliwy sposób. Dziesiątka najlepszych otrzymuje złoto. Miejsca od 11 do 30 srebro, a od 31 do 65 brąz.

O tym co znaczy ten sukces rozmawiam z Mikołajem Klimczakiem, który od wielu lat jest jurorem i członkiem komitetu okręgowego z Wrocławia, a od 2017 roku jest członkiem Komitetu Głównego OWE.

Karol Kopańko, Spider's Web: Jaką drogę trzeba było przejść, aby wyłonić najlepszych w Polsce?

Mikołaj Klimczak: Na każdym etapie mamy trzy pisemne części - wiedzę ekonomiczną, zadanie obliczeniowe i pytanie otwarte związane z myślą przewodnią Olimpiady.

Jaka była w tym roku?

„Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm”. W przyszłym roku będzie to zaś: "Gospodarka i społeczeństwo w erze czwartej rewolucji przemysłowej”. Temat dotyczy przemian związanych z wyłanianiem się i rozwojem gospodarki cyfrowej, napędzanym przez rozwój Internetu i inne innowacje technologiczne.

Z tego, co pamiętam ze swoich olimpiad, to mamy również etap ustny.

Dokładnie. Podczas etapu centralnego uczestnicy odpowiadają na dwa wylosowane pytania. Pierwsze uczestnik losuje z puli wcześniej znanych pięciu, drugie z puli uprzednio nieznanych 20 tematów. Dla przykładu, w tym roku, podczas części pisemnej III etapu, uczestnicy pisali wypracowanie na temat: "Przedstaw teoretyczne argumenty za i przeciw systemom sztywnego i płynnego kursu walutowego. Oceń skuteczność polityki gospodarczej państwa w obu systemach".

Czyli temat jest bardzo szeroki.

Laureaci OWE to niesamowici pasjonaci wykazujący się bardzo szeroką i głęboką wiedzą ekonomiczną. Ci młodzi ludzie potrafiliby swoim poziomem wiedzy i kompetencji zawstydzić niejednego ekonomistę ze stopniem czy tytułem naukowym.

Ponoć po olimpiadzie informatycznej do laureatów zgłaszają się największe firmy informatyczne. Czy tu jest podobnie?

Najlepsi kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce i na świecie. Zostają menedżerami, prezesami zarządów, politykami i urzędnikami oraz naukowcami odnosząc niejednokrotnie duże sukcesy.

A co dostali za sukces w Rosji?

Najlepsi na OWE mogą liczyć na wiele nagród finansowych i rzeczowych. Oprócz tego, laureaci Olimpiady mają możliwość uzyskania wstępu na studia wyższe z pominięciem procedur rekrutacyjnych.

Jeśli o rosyjski finał chodzi, to olimpiada nie przewiduje nagród finansowych i rzeczowych. Jest za to międzynarodowe uznanie, medale i certyfikaty. Taki sukces w CV nie będzie bez znaczenia. A być może, gdy olimpiada się rozwinie, przyjdzie czas na inne nagrody.

REKLAMA

Ciekawi mnie jeszcze rola Rosji w Olimpiadzie - to tam się zaczęło, prawda?

Tak, choć już teraz w skład struktury organizacyjnej wchodzą przedstawiciele reprezentujących kraje uczestniczące w Olimpiadzie. Przewodniczącym Board of Trustees jest Eric Maskin, Noblista z ekonomii z 2007 roku. Wsparciem dla IEO jest Sberbank, największy bank w Rosji, oraz McKinsey, jedna z największych firm konsultingowych na świecie, który przygotowuje studium przypadku do rozwiązania przez uczestników. W tym roku dotyczyło ono możliwości realizacji projektu Hyperloop w Rosji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA