REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Bezzwrotne dotacje dla małych firm i samozatrudnionych. Gotowi na nowy nabór? Czasu jest bardzo mało

Kolejne województwa ogłaszają nabory na dotacje dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ale unijnej kasy w puli już jest tak mało, że naprawdę trzeba się spieszyć. Do tej pory decydowały godziny.

21.07.2020
8:25
euro-ke-kpo
REKLAMA

To, że o dofinansowaniu będzie decydować kolejność zgłoszenia wniosków od przedsiębiorców, nikogo zbytnio nie dziwi. Taka zasada obowiązywała i obowiązuje przy wielu innych programach unijnych. Ale tym razem jest ciekawiej. Rząd scedował przydzielania dotacji dla małych i mikro przedsiębiorców na samorządy. Problem w tym, że wcześniej województwa prześcigały się w szybkości wydatkowania środków z tej samej puli i teraz nie zawsze mają euro do rozdawania. A jeśli już cudem się znajdzie, to rozchodzi się w parę godzin. Dosłownie.

REKLAMA

Na razie rekord należy do województwa podlaskiego, gdzie wnioski przestano przyjmować po 90 min. W opolskim przedsiębiorcy mieli nieco więcej czasu, bo dwie godziny z okładem. W dolnośląskim ogłosili nabór 20 lipca, ale szybko zastrzegają, że naprawdę trzeba się spieszyć, bo ostatnie wnioski będą przyjmowane tylko do 22 lipca, do godz. 15. Tutejsi przedsiębiorcy mają na to raptem dwa dni. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu zabezpieczył 60 mln zł. 

Dotacje dla przedsiębiorców w Rzeszowie z opóźnieniem

W pozostałych województwach trwa ustalanie terminu naboru i nie brakuje opóźnień. W województwie podkarpackim dotacje dla przedsiębiorców będą realizowane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Termin naboru miał być ogłoszony w zeszłym tygodniu. Na stronie widnieje informacja, że „w drugiej połowie lipca”. Ale jak dowiadujemy się w tamtejszym biurze prasowym będzie opóźnienie. Teraz obowiązującym terminem jest początek sierpnia, ale bez wskazania konkretnej daty.

Za chwilę powinniśmy poznać termin naboru w województwie świętokrzyskim, gdzie od początku wskazywano lipiec i wszystko wskazuje, że tak się stanie. Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Agnieszka Kołacz-Sarnowska w rozmowie z Bizblog.pl przyznaje, że będzie to najprawdopodobniej 23 lipiec.

Ale czekamy jeszcze na decyzję zarządu, który zbiera się 22 lipca

– zastrzega.

Nie mają jeszcze konkretnej daty

W województwie zachodniopomorskim, gdzie dotacje dla przedsiębiorców mają być realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie pierwotnie nabór wniosków planowano organizować na przełomie lipca i sierpnia. Na razie nie ma innych planów. Od urzędników słyszymy, że „projekt dalej jest w przygotowaniu”. 

Niewiele dowiedzieliśmy się o dacie naboru wniosków w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Do tej pory wiadomo było tylko tyle, że zbieranie wniosków od przedsiębiorców zacznie się pod koniec lipca.

Nic się nie zmieniło. Nabór ogłosimy w ostatnich dniach lipca

– słyszymy w tamtejszym biurze prasowym.

W tych województwach nie będzie żadnych tego typu dotacji

Przypomnijmy, że po podziale wskazującym, że dotacje dla średnich przedsiębiorców są w gestii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a te dla małych i mikro - zależą od samorządowych RPO okazało się, że nie wszystkie województwa będzie stać na taką pomoc. Dotyczy to przedsiębiorców z województw:

REKLAMA
  • lubuskiego,
  • łódzkiego,
  • małopolskiego,
  • mazowieckiego,
  • pomorskiego
  • śląskiego.

Z tych regionów, które pomoc mogły zorganizować nabory zakończono w podlaskim i opolskim. Ale niewykluczone, że jak się okaże po weryfikacji złożonych wniosków, że zostają jeszcze jakieś pieniądze będzie organizowano kolejny. Tak jak miało to miejsce w kujawsko-pomorskim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA