REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Coca-Cola otwiera w Polsce nową inwestycję

Coca-Cola HBC rozwija w Polsce swoją sztandarową inwestycję. Fabryka w podwarszawskim Radzyminie wzbogaciła się o magazyn wysokiego składowania, dzięki któremu koncern będzie mógł rozsyłać swoje słynne napoje szybciej i większych ilościach.

28.09.2022
19:11
Coca-Cola otwiera w Polsce nową inwestycję
REKLAMA

Polska jest w biznesowej układance Coca-Coli ważnym puzzlem, zaopatrując również rynki w Litwie, Łotwie i Estonii. Napoje produkowane w naszym kraju docierają łącznie do 30 mln klientów. Koncern współpracuje nad Wisłą z 1100 firmami i tylko w ciągu ostatniej dekady zainwestował 1,3 mld zł. Amerykański gigant zatrudnia w Polsce 1800 pracowników. Jego wkład w polską gospodarkę szacowany jest na 3,6 mld zł.

REKLAMA

Każda złotówka dochodu wygenerowana przez Coca-Cola w Polsce to 3,83 zł dochodu w gospodarce – podkreśla koncern.

Tyle tytułem wstępu. W jakim celu o tym piszę? Aby pokazać do jakich rozmiarów rozrosła się dzisiaj Coca-Cola. Koncern zadebiutował ze swoim kultowym napojem w Polsce jeszcze w latach 70., a po transformacji konsekwentnie rozbudowuje swój biznes nad Wisłą, inwestując w fabryki. Dziś, poza Radzyminem, ma jeszcze jedną - w Staniątkach.

Podwarszawski zakład Coca-Coli istnieje od 30 lat

Tą okrągłą rocznice Amerykanie uczcili otwarciem magazynu wysokiego składowania. Wysoki na 42 metry i szeroki na 60 metrów budynek mieści w sobie 14 tys. miejsc paletowych. Koszt całej inwestycji przekroczył 60 mln zł.

Magazyn jest w pełni zautomatyzowany począwszy od dostaw coca-coli ze stojącego obok zakładu produkcyjnego poprzez proces rozmieszania butelek, kończąc na wydawaniu dostaw. Jest w stanie przyjąć 150 palet na godzinę.

Gdy w 2021 r. amerykańska firma ruszała z budową nie spodziewała się zapewne, że zyska ona dodatkowe znaczenie. Obecni na otwarciu szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot i ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podkreślali, że rozbudowa fabryki wybiega daleko poza jej czysto ekonomiczny wymiar.

 class="wp-image-1926565"

Oznacza ono zacieśnienie więzi gospodarczych między Polską i USA

Obaj panowie podkreślali jak duże znaczenie ma to w czasach inwazji Rosji na Ukrainę.

Dobra współpraca Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki jest podstawą bezpieczeństwa i stabilności w regionie Europy Środkowej – mówił minister Paweł Szrot.

REKLAMA

Jaak Mikkel, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie zapewnił z kolei, że Coca-Cola zamierza zostać w Polsce na kolejne dekady. Amerykanie planują inwestować w nowe warianty napojów, linie produkcyjne i innowacyjne rozwiązania.

Coraz więcej konsumentów sięga po nasze napoje, więc rozszerzanie możliwości naszych zakładów jest naturalnym krokiem, dzięki któremu możemy dalej odpowiadać na potrzeby rynku – podsumował Jaak Mikkel,

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA