REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Blik wchodzi na inny level. Pierwsze banki wprowadzają płatność zbliżeniową, bez logowania

Pierwszych sześć banków w najbliższym czasie udostępni swoim klientom możliwość płacenia zbliżeniowo Blikiem w sklepach stacjonarnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Aby skorzystać z tej formy płatności, nie trzeba będzie logować się w aplikacji bankowej. Zła wiadomość: zbliżeniowy Blik dostępny jest tylko na telefonach z Androidem, czyli właściciele iPhone'ów pozostaną przy Apple Pay.

13.07.2021
9:20
Zbliżeniowo Blikiem. Sześć banków udostępnia nową formę płatności elektronicznych
REKLAMA

Aby zapłacić Blikiem zbliżeniowo, wystarczy tylko odblokować telefon i przyłożyć go do terminala – bez wpisywania kodu, bez konieczności podpinania karty, a nawet bez połączenia z internetem czy siecią komórkową. Wprowadzenie płatności zbliżeniowych to efekt wykorzystania technologii Mastercard.

REKLAMA

Najpierw płatności zbliżeniowe Blik udostępni swoim klientom sześć dużych banków działających w Polsce – Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. Zupełnie nieprzypadkowo właśnie te banki są udziałowcami spółki Polski Standard Płatności. Oprócz nich udziały w PSP od 2019 roku ma amerykański gigant płatności elektronicznych – Mastercard.

Na całym świecie

Co ważne, dostęp do tej usługi jest otwarty dla każdego banku oferującego Blika – jeśli więc wasz bank oferuje takie płatności, ale nie ma go na powyższej liście, jest zapewne tylko kwestią czasu, gdy to wprowadzi. Możliwość płacenia Blikiem w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 95 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji płatniczych.

Płatności zbliżeniowe Blikiem jeszcze nie działają, ale może to nastąpić lada moment. „Jesteśmy gotowi do realizowania płatności zbliżeniowych. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie” – zapewnia Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo. Nasi użytkownicy zapłacą zbliżeniowo na całym świecie

– podkreśla Mazurkiewicz.

Tylko Android

Ze zbliżeniowego Blika skorzystać może każdy użytkownik aplikacji mobilnej banku na platformie Android, o ile dany smartfon obsługuje funkcję NFC. Ze względów bezpieczeństwa wymogiem wywołania płatności, będzie posiadanie aktywnej blokady urządzenia – czyli zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Po odblokowaniu smartfona od razu możemy go zbliżyć do terminala i zapłacić jak kartą, czyli nie jest potrzebny ani zasięg, ani dostęp do internetu.

REKLAMA

„Jesteśmy naprawdę podekscytowani efektem pracy wielu podmiotów, które wspólnie tworzą właśnie przełomowe rozwiązanie na rynku płatności. Dajemy użytkownikom Blika najlepsze możliwe rozwiązanie do płatności zbliżeniowych telefonem” – mówi Dariusz Mazurkiewicz. „Wierzymy, że na zawsze zmieni ono sposób płacenia w terminalach płatniczych oraz przyspieszy i upowszechni wykorzystywanie do tego urządzenia mobilnego” – dodaje.

Oprócz klientów banków-udziałowców Blika, z tej formy płatności mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA