REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Śmierć znanego hydraulika. Studio odpowiedzialne za kultową serię „Mario & Luigi” zbankrutowało

Chyba każdy zna lub chociaż kojarzy postać Mario z gier Nintendo. Deweloper odpowiedzialny za gry z udziałem Mario od 2000 roku właśnie ogłosił swoje bankructwo.

03.10.2019
18:47
Śmierć znanego hydraulika. Studio odpowiedzialne za kultową serię „Mario & Luigi” zbankrutowało
REKLAMA

Alpha Dream tworzyło gry dla Nintendo od 2000 roku. Bohaterem większości z nich był włoski hydraulik Mario. Była to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych postaci z gier. Deweloper wykreował serię Mario & Luigi dla Game Boy Advance w 2003 r., po czym zdobył międzynarodowy rozgłos i sławę. Nikt nie oczekiwał, że może go czekać bankructwo. Teraz cały świat jest naocznym świadkiem jego upadku.

REKLAMA

Dlaczego to już koniec?

Przyczyną bankructwa AlphaDream były niskie przychody studia oraz rosnące koszty produkcji gier. Czasy się zmieniły, a konkurencja nie próżnowała.

Niestety dług japońskiego studia z 2018 r. nie został spłacony, a nawet firmie z tak znamienitą przeszłością jak Alpha Dream, ciężko poradzić sobie zadłużeniem na około 4,3 mln. dolarów. Był to bezpośredni powód ogłoszenia upadłości.

Czy Mario odszedł na zawsze?

REKLAMA

Mario jako franczyza przez lata jest tworzona przez Nintendo, Hudson Soft i AlphaDream. Pozostałe dwa studia wciąż funkcjonują. Faktem pozostaje jednak, że pewien etap kultury gamingowej odchodzi do lamusa.

Ostatnią wydaną grą dewelopera z serii Mario & Luigi była tegoroczna odsłona „Mario & Luigi: Bowser's Inside Story.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA