REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Pieniądze

Kolejna kadencja prof. Adama Glapińskiego w NBP. Prezydent zgłosił go oficjalnie jako kandydata

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, poinformował w weekend, że prezydent zgłosił kandydaturę obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję.

31.01.2022
20:34
Prof. Adam Glapiński zasiądzie w fotelu prezesa NBP na drugą kadencję. Prezydent podjął decyzję
REKLAMA

Kancelaria Prezydenta informowała, że Andrzej Duda pozytywnie ocenił pierwszą kadencję obecnego prezesa NBP i zgłosił go na kolejną. Adam Glapiński zostanie powołany oficjalnie po raz kolejny na szefa banku centralnego po przegłosowaniu przez Sejm. Do zatwierdzenia kandydata trzeba większości bezwzględnej.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli Prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do Marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii

– poinformował Paweł Szrot.

Prezydent Andrzej Duda jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku dał wyraz swojemu poparciu dla prof. Andrzeja Glapińskiego.

Sytuacja jest bardzo stabilna w okresie, kiedy pan prezes sprawuje swoją funkcję. Jest to bardzo dobrze od strony bezpieczeństwa finansowego państwa realizowane zadanie i jeżeli jest głównodowodzący, który bardzo dobrze kieruje sprawami, i bardzo dobrze prowadzi armię, to wydaje mi się, że można prolongować mu zadanie, które zostało mu powierzone – zapowiedział prezydent.

Jakie plany ma na kolejną kadencję prezes NBP?

Kilka dni temu prof. Adam Glapiński poinformował, że NBP w 2021 r. wypracował rekordowy ponad 10-mld zysk, który w ciągu kilku miesięcy zostanie przekazany do budżetu państwa. Rezerwy walutowe w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy osiągnęły wartość niemal 150 mld euro, a zasoby złota w posiadaniu NBP to już blisko 229 ton. W obu przypadkach mamy do czynienia z największym poziomem w historii.

Jakie są plany prezesa Glapińskiego na drugą kadencję? Tego oficjalnie nie wiemy. Natomiast w ostatnich dniach w rozmowie z agencją Bloomberg Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polski zapowiedział, że jego zdaniem stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej, niż przewiduje rynek oraz że będzie przekonywał członków Rady Polityki Pieniężnej do wydłużenia cyklu podwyżek stóp w 2022 roku.

Prof. Adam Glapiński trafił do zarządu banku centralnego 29 lutego 2016 r. Prezydent Andrzej Duda na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki powołał go na stanowisko wiceprezesa. Wcześniej od 2010 r. do 19 lutego 2016 r. Adam Glapiński wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej. 10 czerwca 2016 Sejm VIII kadencji przegłosował jego kandydaturę, a 21 czerwca 2016 r po zaprzysiężeniu przed Sejmem – Adam Glapiński objął urząd prezesa NBP.

Obecna kadencja Adama Glapińskiego jako prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 r. Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Kadencja prezesa NBP wynosi sześć lat. Ta sama osoba nie może sprawować funkcji prezesa banku centralnego dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. 

Prof. Adam Glapiński – nauczyciel i praktyk

Prof Adam Glapiński jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem zwyczajnym w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989) oraz University of Colorado at Boulder (1993–1998).

Od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 r. był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 r. pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senator IV kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

REKLAMA

W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. W 2009 r. został doradcą ekonomicznym Prezydenta RP. Potem trafił do Rady Polityki Pieniężnej.


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA